Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dovada contributiei la pensie pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dovada contributiei la pensie pentru PFA

Buna ziua
Sunt PFA si am platit cu constiinciozitate in fiecare luna contributia la pensie.
As vrea sa stiu cum pot obtine de la ANAF o dovada a acestor plati (in afara de chitante pe care nu vor sa scrie luna si anul pentru care ai platit) si conform carei legi. Am facut in fiecare an scrisoare la ANAF si nu mi s-a raspuns nimic.
Ce dovada voi avea atunci cand trebuie sa ma pensionez?
Nu aveti cum sa obtineti nicio dovada pentru ca doar cei de la finante trebuie sa trimita la casa de pensii confirmarea si asta doar cand se va termina cu depunerea declaratiilor unice pentru anul precedent. Depuneti acum ce acte aveti, va scot o decizie de pensionare si apoi ulterior, dupa cateva luni o sa depuneti o ala cerere pentru recalculare tinand cont de noua perioada de contributie. Cereti-le si lor sfatul cand o sa depuneti dosarul.
george-neagu, moderator