Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce inseamna - majorarea de 15% pentru complexitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce inseamna - majorarea de 15% pentru complexitatea muncii ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns.
In Clarificarea - facuta de Ministerul Muncii
privind aplicarea Legii salarizarii nr.153/2017
se spune la pct.43 ca:
- în Notele din Anexa nr.VIII la Legea 153
- se acorda majorarea salariului de baza de 15% pentru complexitatea muncii.
- in Propunerea de raspuns, Ministerul Muncii, a considerat ca a clarificat aceasta problema, dand urmatorul raspuns /clarificare/precizare:
”Majorarea de 15% pentru complexitatea muncii prevazuta in Notele in Anexa VIII
pentru personalul contractual ( cum este cazul nostru ) din unele ministere si institutii subordonate acestora va fi acordata in momentul in care salariile de baza vor fi determinate utilizand salariile de baza prevazute in Anexele la Lege, respectiv incepand cu anul 2019.”
si ca
- ”Prin excepție, majorarea se acordă și personalului promovat
al cărui salariu de bază este stabilit în baza art.39 alin.2,
prin înmulțirea coeficienților prevăzuți în anexele la Lege
cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare”.

Vă rugăm frumos să ne spuneți:
- ce înseamnă: institutii subordonate acestora ?
Noi lucrăm într-un muzeu /instituție publică - subordonată Consiliului Județean.
Și instituția noastră intră în categoria menționată ?
- ce înseamnă: majorarea salariului de baza de 15% pentru complexitatea muncii ?
înseamnă un spor de 15% pentru condiții de muncă ?
- această majorare se va acorda doar dacă
ar exista o expertizare D.S.P. a locurilor de munca ?
sau se acordă că așa spune Legea ?
oanaportar, utilizator
Am aflat:

O nouă categorie de bugetari se alege cu venituri mai mari.
Este vorba de angajaţii Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză (CNSP)
care vor primi un spor pentru "complexitatea muncii" de 15 la sută din salariu de bază.

Legea, care acordă funcţii şi atribuţii suplimentare CNSP, inclusiv de a se ocupa de proiectele strategice de investiţii derulate în parteneriat public – privat, şi care conţine şi o prevedere referitoare la salariile angajaţilor, a fost promulgată de preşedintele Klaus Iohannis.

"Personalul din cadrul Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză beneficiază, pentru complexitatea muncii, de o majorare a salariului de bază de 15%", arată un articol din legea promulgată, potrivit Adevarul.

Şi şoferii primesc bani în plus.