avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Am trecut de la impozit pe venit la impozit pe profit. ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Am trecut de la impozit pe venit la impozit pe profit. Cum se procedează cu Declarația 101 și cu bilanțul, se face câte una pentru fiecare perioadă?

In trimestrul 4 depasind plafonul de 1.000.000 euro cifra de afaceri am trecut de la impozit pe venit la impozit pe profit. Cum se procedeaza cu declaratia 101 si bilantul? Se fac doua declaratii 101 si anume pentru perioada in care am fost platitori de impozit pe venit si una pentru perioada in care am fost platitori de impozit pe profit. Si la bilant la fel se fac doua bilanturi, cate unul pentru cate o etapa sau unul singur si care formular pentru impozit pe venit sau pe profit.
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 10:10, 9 Ianuarie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Categoric nu se intocmesc 2 situatii financiare anuale. Imp venit/profit este modul de impozitare al companiei si nu se refera la situatiile financiare contabile, care se intocmesc cf Ordin 1802/2014.

Declaratia 101 - priv impozitul pe profit se depune doar pt perioada in care ati fost platitor de impozit pe profit, adica trim IV.

Cod fiscal:

Art. 52. - Reguli de ieşire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului
(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 1.000.000 euro, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depăşit această limită.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intocmire declaratie 100 pentru trimestrul iv 2008 ioan.morosan ioan.morosan Buna. As avea si eu o intrebare care ar parea usoara (cred) pentru multi dintre utilizatori: la stabilirea impozitului pe profit in trimestrul IV 2008 (si ... (vezi toată discuția)
Depasire 100.000 eura ca in cursul anului lalicu lalicu Daca o microintreprindere depaseste 100.000 euro CA la sfarsitul lunii august 2008 cu ce data trebuie sa treaca la impozit pe profit 01.09.08 sau 01.10.08 ... (vezi toată discuția)
Trecere de la impozitul pe venit la impozitul pe profit klm0909 klm0909 Buna ziua, Firma noastra este platitoare de imp. pe venit. Daca in luna septembrie 2016 am depasit pragul de 100.000 eur cifra de afaceri, pentru ... (vezi toată discuția)