Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociații de chiriași
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociații de chiriași

Chiriașii ANL se pot constitui în Asociații persoane juridice?
Eu cred ca da.
Chiar in Legea 196/2018 se vorbeste de existenta acestor asociatii fara a se face distinctie intre o categorie sau alta de chiriasi.
Cu scuze.. Iata ce zice L 196/2018:
Secţiunea a 3-a
Asociaţiile de chiriaşi
Art.23. - Asociaţiile de chiriaşi se constituie şi se organizează în
conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr.26/2000 cu
privire la asociaţii şi fundaţii, aprobată cu modificări şi completări prin
Legea nr.246/2005, cu modificările şi completările ulterioare.
Art.24. - (1) Proprietarii condominiilor, persoane fizice sau juridice,
destinate în întregime închirierii, în care sunt constituite asociaţii de
chiriaşi, pot să încredinţeze asociaţiilor de chiriaşi administrarea părţilor
comune din condominiu.
(2) Administrarea părţilor comune conform prevederilor alin.(1) se
face numai în baza unui contract de dare în administrare semnat între
proprietar şi asociaţia de chiriaşi, numai cu acordul majorităţii chiriaşilor
membri ai asociaţiei de chiriaşi.
Art.25. - (1) Asociaţiile de chiriaşi nu pot efectua modificări
constructive în condominiu, nu pot schimba destinaţia proprietăţii
comune din condominiu, nu pot înstrăina şi nu pot închiria bunurile sau
spaţiile comune, fără acordul scris al proprietarului, în condiţiile legii.
(2) Asociaţiile de chiriaşi desfăşoară numai activităţile prevăzute în
contractul de dare în administrare.
Art.26. - Darea în administrare a părţilor comune către asociaţiile
de chiriaşi nu aduce nicio atingere drepturilor şi obligaţiilor titularului
dreptului de proprietate, conform legislaţiei în vigoare.
Foarte corect domnule Adam Grecu. Eu am fost mai...lapidar.
Dvs. ati venit cu textul de lege ceea ce este f. bine si lamuritor.
Mulțumesc