Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa inchiriez apartamentul parintilor mei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa inchiriez apartamentul parintilor mei

Buna ziua. As dori sa dau in chirie apartamentul parintilor mei (in care am locuit si eu de asemenea). Ei sunt plecati in strainatate si si-au dat acordul sa ma ocup eu de inchiriere.

Se poate sa-l inchiriez in numele lor, chiar daca nu am facut nici o imputernicire la notar? Si daca se poate, cine ar trebui trecut pe contractul de inchiriere, eu sau parintii mei?

Multumesc anticipat!
Acordul verbal nu are nici o valoare.
Proprietari sunt parintii dvs. Dansii trebuie sa va trimita o procura prin care sa va imputerniceasca in mod expres sa le inchiriati apartamentul.
Am inteles, multumesc de raspuns.
Teoretic aveti nevoie de o procura pt a fi în legalitate practic se poate încheia contract și fara găsiți destui cetățeni care nu verifica astfel de aspecte mai ales daca lăsați n pic la pret sau sunteti cunoscut de către vecini etc.Totusi o procura făcută la consulat nu este un capăt de țară.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat