Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o nelămurire. Am obtinut pensie pentru intretinre minor prin instanță. Am primit hotararea judecatoreasca. Cum procedez pentu a se face oprire pe salariul fostului soț? Mentionez ca el nu este împotriva plății.
Buna ziua,
Dupa ce legalizati sentinta fie va intelegeti civilizat fie apelati la un executor judecatoresc.
Prin executor ajungeti la locul lui de munca.
Adica ar putea sa duca el hotararea judecatoreasca legalizata la locul de munca?

gi-jane2, moderator
Poate si dumnealui sa faca asta, dvs. trebuie sa i indicati, in scris, contul in care se face plata acestor drepturi, dumnealui duce hartia si sentinta la locul de munca si firma vireaza bani in acel cont indicat de dvs.
Eu personal nu a. si putea sa o duc la locul de munca?

gi-jane2, moderator
Daca nu este impotriva plati...care ar fi motivul sa mergeti dvs....
Oricum i se v-a opri si vira in contul dvs. suma stabilita de instanta.