avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o nelămurire. Am obtinut pensie pentru intretinre minor prin instanță. Am primit hotararea judecatoreasca. Cum procedez pentu a se face oprire pe salariul fostului soț? Mentionez ca el nu este împotriva plății.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:46, 8 Ianuarie 2019
Buna ziua,
Dupa ce legalizati sentinta fie va intelegeti civilizat fie apelati la un executor judecatoresc.
Prin executor ajungeti la locul lui de munca.
Adica ar putea sa duca el hotararea judecatoreasca legalizata la locul de munca?

Ultima modificare: Marți, 8 Ianuarie 2019
gi-jane2, moderator
Poate si dumnealui sa faca asta, dvs. trebuie sa i indicati, in scris, contul in care se face plata acestor drepturi, dumnealui duce hartia si sentinta la locul de munca si firma vireaza bani in acel cont indicat de dvs.
Eu personal nu a. si putea sa o duc la locul de munca?

Ultima modificare: Marți, 8 Ianuarie 2019
gi-jane2, moderator
Daca nu este impotriva plati...care ar fi motivul sa mergeti dvs....
Oricum i se v-a opri si vira in contul dvs. suma stabilita de instanta.

Alte discuții în legătură

Poprire pe conturi si pensia alimentara cristi.a cristi.a Buna ziua, Am primit aviz de executare (trei avize de exectutare) pentru datorii la banci. Sunte reale si le recunosc. Totodata sunt obligat prin hotarare ... (vezi toată discuția)
Poprire m_ariana m_ariana Buna ziua Am divortat de curand, iar in urma divortului fostul sot este obligat la plata unei pensii de intretinere ptr 2 copii minori . A trecut o ... (vezi toată discuția)
Plata pensie alimentara major Ilo1982 Ilo1982 Am primit o decizie de la judecătorie privind plata pensiei alimentare pt fiica mea majoră. La locul de munca nu a fost trimisă nici o înștiințare de la ... (vezi toată discuția)