Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensie alimentara major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensie alimentara major

Am primit o decizie de la judecătorie privind plata pensiei alimentare pt fiica mea majoră. La locul de munca nu a fost trimisă nici o înștiințare de la judecătorie, asa cum am primit si plătit în Urma cu 10ani pt aceeași fiică minoră atunci. Imediat după ce instanța a dat hotărârea am observat ca fiica ă depus apel. Intrebarea mea este: se va mai trimite vreo notificare cu poprirea de la judecătorie la locul de munca sau trebuie sa fac eu vreun demers? Sau astept apelul? Multumesc
Potrivit Noului Cod Civil,debitorul are obligația de a plăti voluntar direct din mână pensia de întreținere. Judecătoria nu mai dispune poprirea la locul de muncă.

Dacă nu veți plăti de buna voie, veți fi executat silit prin executor judecătoresc și veți plăti suplimentar cheltuielile de executare.
Evitați executarea silită și astfel veți evita plata unor cheltuieli suplimentare.
Si daca duc hotărârea angajatorului si rog sa trimita ca si pana acum, pt ca de a lungul vietii s ă refuzat orice contact cu mine si nu ii cunosc decât adresa pe care instanta a notat o in hotarare, deci unde as putea sa trimit eu banii fără vreun cont? Multumesc

Dapix a scris:

Potrivit Noului Cod Civil,debitorul are obligația de a plăti voluntar direct din mână pensia de întreținere. Judecătoria nu mai dispune poprirea la locul de muncă.

Dacă nu veți plăti de buna voie, veți fi executat silit prin executor judecătoresc și veți plăti suplimentar cheltuielile de executare.
Evitați executarea silită și astfel veți evita plata unor cheltuieli suplimentare.

Prin Poșta Română la adresa din hotărârea judecătorească. Angajatorul nu are obligația să vă rețină și trimită banii, decât dacă vrea el. Dacă angajatorul o să accepte acest lucru veți fi norocos.