Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil monument istoric
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil monument istoric

Directia judeteana pentru Cultura Sibiu (DJC-Sibiu), afirma fara nicio dovada scrisa precum ca imobilul proprietate personala ar avea statut de monument istoric. Eu am cerut in scris susnumitei sa dovedeasca cu acte (decizia de clasare ca monument istoric), statutul imobilului pe care ei il reclama. DJC imi raspunde la cererea mea astfel: "imobilul a fost clasat ca monument istoric in anul 1991, cu mult inainte de aparitia legii 422/2001, iar la data respectiva nu se intocmeau rapoarte/dosare de clasare". In concluzie DJC nu detine niciun document legal care sa ateste statutul imobilului si cu toate acestea imi face plangeri penale pentru ca eu as fi executat lucrari de construire la acest imobil fara avizul lor. Ce actiune as putea intreprinde impotriva DJC-Sibiu pentru ca aceasta sa inceteze a mai afirma ceeace nu poate dovedi prin documente oficiale?
flomrco47, utilizator