Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna, sunt Iulian si as avea o antrebare
An momentul când câștigi partajul si trebuie sa plătești jumate din valoarea bunurilor fostei soții dar nu ai bani (din anumite motive), ce se va întâmpla?
Care ar fi acțiunea mea sa raman cu jumate din bunuri? Va multumesc.
daca nu platiti 1/2 din valoarea bunurilor( daca asa a hotarat instanta) fosta sotie poate sa apeleze la executor pt a va sili sa va achitati de datorie(prin poprire pe venituri eventual executare silita imobiliara (daca aveti imobile) sau mobiliara (pe bunuri).vedeti ca toate cheltuielile cu executarea si onorariul executorului le platiti dvs. nu fosta sotie, si sunt destul de mari.
Buna seara,
Daca nu platiti sulta stabilita de instanta pagubitul poate apela la executor judecatoresc care va incepe cu executarea conturilor, daca nu sunt acoperitoare se trece la executarea bunurilor.
Va sfatuiesc fie sa platiti fie sa dati bunurile sotiei.
Buna. Da, daca nu plătesc îi pot lasa jumătate din bunurile sau imobile
daca instanta a hotarat sa-i dati sulta (bani) nu mai puteti sa -i dati bunuri,doar daca cadeti la intelegere cu fosta, ea trebuie sa fie de acord ca in loc de bani sa primeasca bunuri.