Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Postnatal, șomaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Postnatal, șomaj

Bună ziua, eu sunt în postnatal, și am auzit ca trebuie o luna trebuie sa stea și soțul, în caz dacă el nu vrea sa stea, eu pot sa îmi reiau șomajul mai devreme cu o luna, adică când fata mea are un an și 11 luni, ea este născută pe 18 august, eu când eram gravidă lucram la o firma, care a dat faliment, și am stat 7 luni în șomaj și după am întrat în postnatal și mai am de luat 5 luni de șomaj, va rog frumos sa ma lămuriți când tr sa îmi bag șomajul în ce luna, dacă fata mea pe 18 august împlinește 2 ani, va mulțumesc.
Daca tatal indeplineste conditiile dar nu doreste dvs pierdeti o luna din acest concediu, implicit reveniti in somaj a doua zi cand copilul a implint un an si 11 luni, pe 19 Iulie solicitati incetarea indemnizatiei si revenirea in somaj.
Ionut.ion, utilizator
- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea se face in data de 19.08.2019.

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile. In speta, revenirea se va face in data de 19.07.2019.

Asadar, la terminarea CCC - august/iulie 2019 - se va putea solicita reluarea in plata a indemnizatiei de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic