avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Domiciliul minorului a fost stabilit, prin hotărâre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Domiciliul minorului a fost stabilit, prin hotărâre judecătorească, la mama. Acum tatăl a deschis proces pentru schimbarea domiciliului la el, ce șanse are?

Buna ziua.Avand in vedere ca s a stabilit domiciliu minorului la mine(mama) printr o hotarare definitiva la divort custodie comuna.Are drept de vizita si de fiecare data cand dorea vorbea cu copilul la telefon.Acum a redeschis proces cum ca vrea el sa aiba fetita domiciliu la el.Ar avea vreo sansa?mentionez ca vrea doar sa se razbune pe mine,influenteaza copilul mereu negativ de fiecare data cand copilul merge la el,ii da anumite jucarii doar la el acasa,fetita plangand mereu cand vine ca tatal i cumparat ceva si nu vrea sa i de a sa ia acasa la ea pe motiv ca nu vreau eu,nu contribuie cu nimic la scoala,medic etc.niciodata nu s a interesat cum invata la scoala eyc.Acum vrea ca fetita sa mearga la el.Am uitat sa precizez ca de fiecare datA cand fetita e la el o pune sa ma sune sa ma intrebe daca o mai pot lasa acolo ca stiind ca nu sunt de acord si sa creada fetita ca eu nu o las acolo.Exista sanse ca el sa obtina domiciliul fetitei la el?
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Quartila , utilizator 23:04, 11 Ianuarie 2019
Depinde si de ce spune copilul.in principiu nu are sanse
In principiu sansele sunt reduse dar daca minorul isi va exprima optiunea in acest sens, are totusi sanse.
In ipoteza in care intenteaza proces cu acest obiect, sa va luati avocat si luptati pt minor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stim varsta copilului, e important.
Cat despre telefoane, copilul trebuie sa va sune doar daca el vrea sa mai ramana la tata. Si daca el vrea, nu vad de ce anume dv. nu ati vrea, pare ca a priori sunteti impotriva. Uneori ati putea fi de acord presupun.
Pentru pensie, mergeti la executor, nu cresteti copilul singura.
Pentru mine,cand era vorba ca fetita (8 ani are) sa stea la tata niciodata nu a fost o.problema,ba din contra de fiecare data cand statea la el si vroia mai.mult am.lasat-o,chiar si cand mai suna el in timpul saptamanii,Dar el mi a deschis proces pe motiv ca nu i las fata sa o vada si nu accept sa vb la telefon,de ce umbla cu.minciuni?cum.poate deschide proces pe motiv ca nu si vede copilul?eu am fost tot timpul deacord cu tot si acum asta primesc.Plus ca influenteaza copilul negativ a tot ce este despre mine.M.am.hotarat sa urmeze intocmai programul care tot el.l a cerut in instanta.Am lasat tot timpul de la mine pentru binele copilului si el ce face?procese cu minciuni si anchete sociale oare nu se va satura?pana cadn tine prostia doamna?chiar nu exista lege in tara aceasta si pentru mame??4 ani continuu numai prin Tribunale,de ce? Ca am fost data afara cu copilul din propria casa si lasata sa stau in chirie, si el cu domnisoare in casa noastra?

Liliana Gradinaru a scris:

Nu stim varsta copilului, e important.
Cat despre telefoane, copilul trebuie sa va sune doar daca el vrea sa mai ramana la tata. Si daca el vrea, nu vad de ce anume dv. nu ati vrea, pare ca a priori sunteti impotriva. Uneori ati putea fi de acord presupun.
Pentru pensie, mergeti la executor, nu cresteti copilul singura.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ma intrebati pe mine de ce un om actioneaza astfel ca nu pot ghici... Cert e ca acum raspunsul dv. la aceasta situatie, reactia dv. este exact raspunsul de care are el nevoie in dosar.
Daca pana acum lasati copila cat dorea si acum limitati timpul este exact ce e nevoie sa dovedeasca el in instanta: ca timpul lui cu copilul e limitat la cat de multumita sunteti dv. cand va suparati, timpul copilului cu tatal are de suferit.

Nu stiu intreg dosarul, sigur, ma pot insela, dar imi pare o abordare gresita juridic vorbind. Contactati un avocat care sa va dea si o alta viziune, incercati sa intelegeti mersul lucrurilor in instanta, scopul legii si poate negociati cu el. Nu are rost sa tineti atatea dosare.
In plus, inca odata, in caz ca va da in judecata si sunteti de acord, el e singurul care pateste cheltuieli de judecata.
Cautati o alta abordare, asta nu e castigatoare pentru viata copilului dv.
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2019
Liliana Gradinaru, Avocat

Alte discuții în legătură

Program vizita minori- calcul zile AniOevet AniOevet Buna ziua, vreau sa va intreb cum se procedeaza in situatia urmatoare: - taticul va lua fetita dupa Paste si in weekendul legal, problema este ca una din ... (vezi toată discuția)
Ce putem face pentru o viata linistita? diana lazar diana lazar Am mai pus o intrebare la aceasta sectiune si intr-unul din raspunsuri am fost informata ca tatal are dreptul sa isi viziteze copilul minor desi la divort nu a ... (vezi toată discuția)
custodia copilului cristina282008 cristina282008 Am avut o relatie de 10 ani, din care 7 am locuit impreuna, din aceasta relatia am un copil de 6 ani. . Nici unul dintre noi nu doreste sa ajunga in instanta ... (vezi toată discuția)