Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... marire salar minim pe economie de la 01.01.2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

marire salar minim pe economie de la 01.01.2019

Buna ziua,

S-a marit salariul minim brut pe economie de la 01,01,2019? cat s-a facut?......ar trebuii sa fac acte aditionale la contract si sa le anunt in 20 de zile lucratoare nu?
Multumesc
ionela11, utilizator
HG 937/2018
Art. 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.080 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 12,43 lei/oră.

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), începând cu data de 1 ianuarie 2019, pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, se majorează de la 2.080 lei la 2.350 lei lunar, pentru un program normal de lucru de 167,333 ore în medie pe lună, reprezentând 14,044 lei/oră.
....

Se poate emite o decizie colectiva de majorare a salariilor ... termen de transmitere in REVISAl : 20 de zile lucratoare de la data de 01.01.2019
Cornel Vasile, Consilier juridic