Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizatie de hrana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizatie de hrana

Buna dimineata,
Am o intrebare cu privire la calculul indemnizatiei de hrana, pentru personalul contractual, nivel studii superioare, incadrat intr-o autoritate publica care este platit conform prevederilor Legii 153/2017.

Astfel, conform prevederilor Art. 18 alin. 1 Legea 153/2017:
Indemnizația de hrană
(1) Începând cu 1 octombrie 2023, ordonatorii de credite acordă obligatoriu, lunar, pentru personalul încadrat ale cărui salarii lunare nete sunt de până la 8.000 lei inclusiv, indemnizații de hrană la nivelul anual a două salarii minime pe economie în vigoare la data de 1 ianuarie 2019, actualizat anual cu indicele prețului de consum comunicat anual de Institutul Național de Statistică, începând cu 2025, cu excepția personalului Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Justiției, Administrației Naționale a Penitenciarelor, Serviciului Român de Informații, Serviciului de Informații Externe, Serviciului de Protecție și Pază, Serviciului de Telecomunicații Speciale, Administrației Naționale a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale, precum și a personalului poliției locale care, potrivit legii, beneficiază de drepturi de hrană în temeiul Ordonanței Guvernului nr. 26/1994 privind drepturile de hrană, în timp de pace, ale personalului din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Dar incepand cu 1.01.2019 erau stipulate doua salarii de baza minime pe tara - astfel ca HG 937/7.12.2018, cea care reglementa salariul de baza minim pe tara stipuleaza la: ([ link extern ] ) -
Articolul 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.080 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 12,43 lei/oră.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), începând cu data de 1 ianuarie 2019, pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, se majorează de la 2.080 lei la 2.350 lei lunar, pentru un program normal de lucru de 167,333 ore în medie pe lună, reprezentând 14,044 lei/oră.

In concluzie cu care din cele doua salarii se va calcula indemnizatia de hrana (cu valoarea de 2080 lei sau cu valoare de 2350 lei?) sau se va calcula diferit - pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare cu valoarea de 2350 lei iar pentru pentrup ersonalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii medii cu valoarea de 2080 lei?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
eduardvl, utilizator
La valoarea de 2080 lei.
Mulţumesc frumos, dar nu se aplică prevederile mai favorabile angajaţilor?
Se ia in calcul salariul minim stabilit prin HG , nu cel stabilit pentru studii superioare.