Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comunicare decizie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comunicare decizie

Buna ziua,
Decizia de sancţionare se comunică salariatului în termen de 5 zile calendaristice de la data emiterii şi produce efecte de la data comunicării salariatului.
Intrebare:
decizia emisa se trimite salariatului prin posta. Astfel, decizia trebuie sa ajunga la salariat in maxim 5 zile si sa avem confirmarea de primire sau data de predare la posta sa fie in cele 5 zile calendaristice (ex: decizie emisa in 9.01.2019 pusa la posta in data de 14.01.2019 se considera comunicata in termenul de 5 zile calendaristice?)
Multumesc!
Data de predare la posta trebuie sa fie in cele 5 zile calendaristice .

In speta, decizia se considera comunicata in termenul de 5 zile calendaristice.