Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampa daca nu platesc rata in intregime?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampa daca nu platesc rata in intregime?

Buna ziua .Am un credit de nevoi personale rata este de 1100 lei Am intrat in maternitate si cu 2 copii numi mai permit sa platesc toata rata.Daca platesc doar 500 lei pe luna ce se poate intampa.
Ramona4737, utilizator
Se va ajunge la executare silita pt ca platind mai putin, acumulati restante si cand veti ajunge la 90 de zile- poate si mai putin, se va declara scadent anticipat creditul.
Trebuia sa fi ajuns la o intelegere cu banca, sa fi facut refinantare, reesalonare.. sa aveti rata mai mica pe termen mai lung.
Cum adica executare silita
Adica bunurile si veniturile dvs pt fi urmarite in vederea recuperarii sumelor datorte.
Deocamdata contractul dvs de munca e suspendat, nu aveti pe ce sa vi se puna poprire, dara daca aveti bunuri in proprietate pot fi vandute la licitatie, sau daca situatia va trena destul de mult pana reincepeti munca, veti avea poprire pe salariu.
gi-jane2, moderator
Si ce ar trebui sa fac?
Si daca nu am girat cu imobilul pot mil ia banca?