Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntare urmarire penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntare urmarire penala

In februarie anul trecut , o persoana a intrat pe proprietatea mea si mia distrus usa de la intrare in locuinta cu o ranga pe care a luato dintr-o anexa a locuintei .Am chemat politia si mi-au zis ca stiu cine a intrat pentru ca au fost anuntati ,
Am facut plangere la politie atunci si mi-au zis ca intocmesc dosar pt distrugere si eu sunt partea vatamata , cel care a distrus usa promitand ca ma despagubeste .
Cel care a intrat in locuinta nu a mai vrut sa ma despagubeasca . fiind si prieten cu cel de la cercetari .eu facand inca o plangere pe art 224 pe 286/2009 pe care ei nu au inregistrat-o si ma trezesc cu ordonanta de renuntare la urmarire numai pt distrugere si pe care jud de camera preliminara o accepta , ce pot face mai departe eu?
Mergeti la instanta civila pentru despagubiri.
Da, în penal cazul este închis.
Inca nu mi-a venit solutia , o mai pot ataca ?
Solutia de renuntare la up se trimite pentru confirmare la judecatorul de camera preliminara. Am crezut ca deja s-a pronuntat judecatorul, asa am inteles din postarea dvs. Mergeti la termen si exercitati-va apararea.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat