Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declaratie unica pentru venit din dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declaratie unica pentru venit din dividende

Buna ziua,
O persoana fizica ce a obtinut in 2018 venituri din dividende, sub plafonul de 12 salarii minime pe economie, are obligatia depunerii Declaratiei Unice? Daca da, ce se bifeaza la "Categoria de venit"? Nu exista rubrica pentru venituri din investitii. Aceeasi intrebare in cazul unei persoane ce a obtinut venituri atat din activitati independente, cat si din dividende (sub plafon de 22800)
Multumesc frumos
electrasmartgsm, utilizator
Daca ati obtinut numai venit din dividende sub plafon, nu depuneti declaratia unica pentru ca nu sunteti obligata la plata cass.
Daca aveti pfa-ul si ati incasat si acele dividende, depuneti declaratia unica, completati la partea de impozit pe venit doar pentru venitul din pfa iar la partea de cass, doar daca cumulat, venitul net de la pfa (adica venitul brut incasat - cheltuielile anuale deductibile platite) si venitul incasat din dividende, este peste plafon.
Va multumesc frumos pentru raspuns. O zi buna!