Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Data aplicare split tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Data aplicare split tva

Buna ziua,

Am o firma care este platitoare de tva trimestrial. Are de plata tva pt trimestrul 3 al anului 2018 suma de 7000 lei. Pana la ce data trebuie sa achite TVA ul ca sa nu intre in sistemul split tva?
george-neagu, moderator
Calculati dvs 60 zile lucratoare de la scadenta.

Contribuabilii ce nu aplică sistemul, dar care vor înregistra datorii la plata TVA pe parcursul anului 2018, vor avea la dispoziție 60 de zile lucătoare de la scadență pentru a achita TVA restantă. Dacă nu vor efectua plata nici în această perioadă de grație, companiile vor fi înregistrate în sistem începând cu data de 1 a celei de-a doua luni următoare celei în care s-a împlinit termenul de 60 de zile lucrătoare de la scadență.

sursa: avocatnet