Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Executare granituire
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Executare granituire

Am o hotărîre judecătorească definitivă la o granituire.
Vecinul cu care eram in proces a introdus executarea silită a granituire obligindu-ma sa plătesc taxa de executare la executorul din oras lucru pe care l-am facut la începutul lunii decembrie, anul trecut.
Mi s-a comunicat sa astept ca mi se comunica prin posta data la care vă avea loc granutuirea ,eventual sa comunic data si cadastristului a fi si el prezent pentru a face cadastru tarlalei.
Problema este ca a trecut cîteva săptămani si nu au venit .Am intrebat la executor cind vor veni la care ei mi-au raspuns ca le pun termene,ca vor veni cind vor voi ei.
Întrebarea mea este care este termenul la care se răspunde la cererea de executare a granituiri din momentul plății taxei (procedurii),sau trebuie ales un alt executor.
Va multumesc.
Efectuarea masuratorii si convocaerea partilor se face de catre expert in functie de incarcarea cu lucrari a acestuia, in ordinea primirii desemnarii de la executori din toata tara.
Aceiasi experti efectueaza si expertize topo fiind desemnati de parchete si judecatorii din toata tara.
Cand fiecare tribunal din toate judetele tarii va avea experti suficienti pentru toate domeniile/ specializarile de expertiza si expertii/ specialistii tehnici judiciari vor efectua expertize doar in judetul de domiciliu se va putea discuta despre un termen.
Nu aveti alta solutie decat sa asteptati convocarea la granituire.