Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Legea contributiei CASS la dobanda depozitului la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Legea contributiei CASS la dobanda depozitului la banci ?

george-neagu, moderator
Aceste venituri sunt incluse la venituri din investiții.
Persoanele fizice care realizează venituri din investiții datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, dacă realizează venituri a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației unice, adica 1900 lei pentru 2018. În cazul veniturilor din dobânzi se iau în calcul sumele încasate.
Cititi in codul fiscal ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h).