Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 165/2018 vs Legea 153/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 165/2018 vs Legea 153/2017

Buna ziua,

Se da urmatoarea speta:
Personalul contractual dintr-o institutie publica a administratiei publice centrale, finantata integral din venituri proprii, salarizati in conformitate cu prevederile Legii 153/2017, reprezentati de sindicatul reprezentativ la nivelul institutiei, fiind in perioada negocierii C.C.M., au solicitat introducerea unui articol privind acordarea catre toti salariatii institutiei, a unui tichet cultural în valoare de 150 lei, acordat la solicitarea salariatului, in condiţiile Legii nr. 165 din 10 iulie 2018.

Angajatorul refuza introducerea unui astfel de articol – motivand ca nu poate fi de acord cu introducerea articolului solicitat de catre angati, deoarece prevederile art. 1 alin. (4) din Legea 153/2017 stipuleaza foarte clar:
o Prin contractele colective de muncă/acordurile colective de muncă și contractele individuale de muncă nu pot fi negociate salarii sau alte drepturi de natură salarială în bani sau în natură care excedează sau contravin prevederilor prezentei legi.

Sindicatul a motivat ca această solicitare vine datorită "Principiului aplicării imediate a legii noi", respectiv a Legii 165/2018, cu aplicare de la 01 ianuarie 2019, care la art. 1 alin. (1) statorniceste:

(1) Prezenta lege reglementează modul de acordare, în beneficiul angajaţilor, a biletelor de valoare, în condiţiile şi cu excepţiile prevăzute de Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Iar la Art. 3
În sensul prezentei legi, angajatorii pot fi:
a) instituţiile publice centrale şi locale, aşa cum sunt definite la art. 2 pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2 pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, inclusiv cele finanţate integral din venituri proprii;

art. 2 pct. 30 din Legea nr. 500/2002 stipulează:
30. instituții publice - denumire generică ce include Parlamentul, Administrația Prezidențială, ministerele, celelalte organe de specialitate ale administrației publice, alte autorități publice, instituțiile publice autonome, precum și instituțiile din subordinea/coordonarea acestora, finanțate din bugetele prevăzute la art. 1 alin. (2);

Iar art. 1 alin (2) din Legea 500/2002:
(2) Dispozițiile prezentei legi se aplica în domeniul elaborării, aprobării, executării și raportării:
a) bugetului de stat;
b) bugetului asigurărilor sociale de stat;
c) bugetelor fondurilor speciale;
d) bugetului trezoreriei statului;
e) bugetelor instituțiilor publice autonome;
f) bugetelor instituțiilor publice finanțate integral sau parțial din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat și bugetele fondurilor speciale, după caz;
g) bugetelor instituțiilor publice finanțate integral din venituri proprii;
h) bugetului fondurilor provenite din credite externe contractate sau garantate de stat și ale căror rambursare, dobânzi și alte costuri se asigura din fonduri publice;
i) bugetului fondurilor externe nerambursabile.

Institututia se incadreaza la art. 1 alin. (2) pct. (g).

Cu privire la Codul fiscal (Legea 227/2015, actualizata) nu am gasit nicio exceptie privind tichetele culturale. Ele apar doar la art 76 - Definirea veniturilor din salarii şi asimilate salariilor la alin 3 lit. (h) si la art 142 - Venituri din salarii şi venituri asimilate salariilor care nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuţiilor de asigurări sociale la lit. (r).

Intrebare:
Este lovit de nulitate articolul solicitat de catre salariati, avand in vedere cele mai susmentionate?

In speranta unor raspunsuri prompte va multumesc anticipat.
Toate cele bune.
eduardvl, utilizator
1. art. 1 alin. (4) din Legea 153/2017 nu este aplicabil, intrucat acordarea tichetelor este prevazuta de legislatie... deci nu contravine acesteia ...

2. OUG 114/2018
art.36
....
(2) În perioada 2019-2021, instituțiile și autoritățile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, nu acordă personalului din cadrul acestora bilete de valoare, cu excepția tichetelor de creșă, reglementate de Legea nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare.
....

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns.