avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legea 321/2009
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legea 321/2009

Oare bauturile intra sub incidenta legii? Care bauturi (comercializate prin bar)?
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 14:57, 17 Noiembrie 2009
Cred ca va lamureste art. 2 din lege pe care eu il postez partial:
Art. 2. - (1) Prevederile prezentei legi se aplică tuturor persoanelor fizice şi juridice care desfăşoară relaţii comerciale cu produse alimentare.
(2) În înţelesul prezentei legi termenii şi expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:
1. produs alimentar - orice substanţă sau produs, indiferent dacă este prelucrat, parţial prelucrat sau neprelucrat, destinat sau prevăzut în mod rezonabil a fi ingerat de oameni, conform prevederilor art. 2 din Regulamentul (CE) nr. 178/2002 al Parlamentului European şi al Consiliului din 28 ianuarie 2002 de stabilire a principiilor şi a cerinţelor generale ale legislaţiei alimentare, de instituire a Autorităţii Europene pentru Siguranţă Alimentară şi de stabilire a procedurilor în domeniul siguranţei produselor alimentare, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 31 din 1 februarie 2002, cu modificările şi completările ulterioare;
Ultima modificare: Marți, 17 Noiembrie 2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

(legea 321) - ceaiurile sunt in grupa produse alimentare? Medimfarm Medimfarm Buna ziua, Va rog sa imi confirmati daca ceaiurile se incadreaza la grupa de produse alimentare, astfel incat sa fim \"obligati\" sa le achitam la maxim 35 ... (vezi toată discuția)
Legea 321/2009 bubu.g bubu.g Buna ziua!Daca ma poate ajuta cineva eu sunt producator de produse proaspete, pentru noi care nu vindem la consumator final sunt valabile prevederile prezentei ... (vezi toată discuția)
Legea 321/2009 18bubu 18bubu buna ziua !stie cineva legea 321/2009 se aplica si contractelor castigate la licitatie? adica am avut o licitatie am castigat este vorba de produse alimentare ... (vezi toată discuția)