Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legea 321/2009
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legea 321/2009

Buna ziua!Daca ma poate ajuta cineva eu sunt producator de produse proaspete, pentru noi care nu vindem la consumator final sunt valabile prevederile prezentei ordonante?multumesc
Va redau mai jos prevederi din lege:
Art. 2. - (1) Prevederile prezentei legi se aplică tuturor persoanelor fizice şi juridice care desfăşoară relaţii comerciale cu produse alimentare.
(2) În înţelesul prezentei legi termenii şi expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:
1. produs alimentar - orice substanţă sau produs, indiferent dacă este prelucrat, parţial prelucrat sau neprelucrat, destinat sau prevăzut în mod rezonabil a fi ingerat de oameni, conform prevederilor art. 2 din Regulamentul (CE) nr. 178/2002 al Parlamentului European şi al Consiliului din 28 ianuarie 2002 de stabilire a principiilor şi a cerinţelor generale ale legislaţiei alimentare, de instituire a Autorităţii Europene pentru Siguranţă Alimentară şi de stabilire a procedurilor în domeniul siguranţei produselor alimentare, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 31 din 1 februarie 2002, cu modificările şi completările ulterioare;
2. produs alimentar proaspăt - alimentul care nu este conservat prin sterilizare, deshidratare, congelare sau afumare;
3. produs alimentar congelat - alimentul care necesită temperaturi de păstrare sub minus 7 grade Celsius;
4. relaţii comerciale - activitatea de vânzare şi/sau cumpărare a produselor alimentare;
5. consumator - orice persoană fizică sau juridică ce cumpără, dobândeşte, utilizează şi consumă produse alimentare în afara activităţii profesionale;
6. comerciant - persoana fizică sau juridică autorizată să desfăşoare activităţi de comercializare directă către consumator a produselor alimentare;
7. furnizor - persoana fizică sau juridică autorizată să desfăşoare activităţi de producţie, procesare sau distribuţie a produselor alimentare, în vederea comercializării acestora;
Deci legea se aplica si in cazul dvs.
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Buna ziua!
Firma noastra se confrunta tot cu aceasta problema, fiind si noi producatori de prod proaspete.
Dl Cazacioc m-a lamurit si pe mine, multumesc din nou pt dansul.
Purtand discutii cu niste juristi, parerile sunt foarte diferite. Se poate intelege contract intre furnizor (noi care fabricam produse proaspete) si furnizor prestator (pt care dam noi marfa, in cazul nostru un distribuitor, care vinde pt consumator final sau pt magazine) , fiindca dupa definitia legii furnizorul are si activitate de distributie.
Este foarte explicabila aceasta lege, numai ca poate cei de la garda si de la instante nu asa o sa intelgea cum intelegem noi....