Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Exercițiu financiar 2019: administratorul a tot ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Exercițiu financiar 2019: administratorul a tot ridicat bani din firmă, cum să procedez cu conturile 542 și 461? Vă rog să mă ajutați cu un sfat

Buna ziua.
Administratorul firmei a tot ridicat bani din firma si soldul lui 542 este destul de mare.Vechea contabila amvazut ca i-a inregistrat apoi in 461 .
Acum in 2019 am din nou sold in 542 .Ma puteti ajuta va rog cu un sfat,ce sa fac cu cei din 542 dar cei din 461?

Multumesc

Manuela Rășină, administrator
Administratorul este si asociat?
da este si asociat
Probabil s-au inreg la sf de an in 461:

Ordin 1802/2014:

(3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii şi nedecontate până la data bilanţului, se evidenţiază în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") sau creanţe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanţe în legătură cu personalul"), în funcţie de natura creanţei.

Aceste avansuri ar trebui decontate. Daca nu, ar trebui repartizate dividende, platite aceste dividende asociatului, iar acesta, care este si administrator sa depuna sumele in contul societatii.
Ioan Petru Butariu, Contabil
nu se pot repartiza dividende intrucat firma este microinteprindere plateste 3% din impozit venit.
Nu conteaza ce impozit plateste: profit, micro sau specific, asociatii au dreptul la dividende din profit.

Legea 31/1990:
Art. 67. - (1) Cota-parte din profit ce se plăteşte fiecărui asociat constituie dividend.
Ioan Petru Butariu, Contabil