avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Exercițiu financiar 2019: administratorul a tot ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Exercițiu financiar 2019: administratorul a tot ridicat bani din firmă, cum să procedez cu conturile 542 și 461? Vă rog să mă ajutați cu un sfat

Buna ziua.
Administratorul firmei a tot ridicat bani din firma si soldul lui 542 este destul de mare.Vechea contabila amvazut ca i-a inregistrat apoi in 461 .
Acum in 2019 am din nou sold in 542 .Ma puteti ajuta va rog cu un sfat,ce sa fac cu cei din 542 dar cei din 461?


Multumesc


Ultima modificare: Luni, 4 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Serbanstefan21 , utilizator 12:50, 5 Februarie 2019
Administratorul este si asociat?
da este si asociat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Probabil s-au inreg la sf de an in 461:

Ordin 1802/2014:

(3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii şi nedecontate până la data bilanţului, se evidenţiază în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") sau creanţe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanţe în legătură cu personalul"), în funcţie de natura creanţei.


Aceste avansuri ar trebui decontate. Daca nu, ar trebui repartizate dividende, platite aceste dividende asociatului, iar acesta, care este si administrator sa depuna sumele in contul societatii.
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
nu se pot repartiza dividende intrucat firma este microinteprindere plateste 3% din impozit venit.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu conteaza ce impozit plateste: profit, micro sau specific, asociatii au dreptul la dividende din profit.

Legea 31/1990:
Art. 67. - (1) Cota-parte din profit ce se plăteşte fiecărui asociat constituie dividend.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Ianuarie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil

Alte discuții în legătură

Soldul lui 542 o suma f mare din 2019 Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Am preluat o firma si am vazut ca are in soldul lui 542 o suma f mare din 2019. Pot sa i fac decont de cheltuieli si sa-i sting soldul acum la ... (vezi toată discuția)
Inregistrarile contabile sold 461-dividende ionela11 ionela11 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema...am sold la ct 461 la 31.12...sunt avansuri ridicate de asociat si nedecontate. Poate sa ia dividende in ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila Cristina Vasile Cristina Vasile Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul ... (vezi toată discuția)