Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Soldul lui 542 o suma f mare din 2019
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Soldul lui 542 o suma f mare din 2019

Buna ziua,
Am preluat o firma si am vazut ca are in soldul lui 542 o suma f mare din 2019.
Pot sa i fac decont de cheltuieli si sa-i sting soldul acum la August?
Intrebarea este de fapt am voie sa fac acest lucru chiar daca soldul este atat de vechi?

multumesc
george-neagu, moderator
Da, mai ales ca soldul este asa vechi. Dar potrivit Ordin 1802/2014:

(3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii și nedecontate până la data bilanțului, se evidențiază în contul de debitori diverși (461 "Debitori diverși") sau creanțe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanțe în legătură cu personalul"), în funcție de natura creanței.

Deci acel sold trebuia mutat in 461/428 in functie de persoana caruia i s-a acordat.

În creditul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se înregistrează:
.....
- sumele reprezentând avansuri de trezorerie, nedecontate până la data bilanțului (461, 428);

In bilant si raportarea contabila semestriala aveti in F30 a alte informatii:

"sumele preluate din contul 542 'Avansuri de trezorerie' reprezentând avansurile de trezorerie, acordate potrivit legii şi nedecontate până la data de raportare (din ct. 461)"
inainte de depunerea bilantului i-am dus in 461 si apoi i-am readus inapoi in 542.
Am facut mai multe deconturi acum la August si vreau sa i inchid acest avans,