Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua.În curând urmează sa nasc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua.În curând urmează sa nasc

Bună ziua. Am o întrebare . Sunt casatorita de 4 ani,anul trecut mam despărțit de sot(nu am divorțat)în perioada cât am fost despărțită am avut o relație și a rezultat o sarcina,după mam impacat cu sotul când eram insarcinata în 6 luni. soțul mia acceptat copilul însă nu vrea sai poarte numele .întrebarea mea e,pot trece copilul pe numele tatalui meu în condițiile în care eu sunt casatorita?
Fiind in prezent casatorita, copilul va purta numele sotului.
Nu pot face nimic în așa fel încât sa nu poarte numele soțului?
poate va ajuta daca cititi aici - [ link extern ] /
Nu inteleg exact ce vreti.. vrea copilul sa fie al lui si sa nu ii poarte numele sau nu vrea sa ii fie tata in acte ?
Cu numele e o problema daca si dvs purtati numele sotului... adica copilul poate purta numele dvs, dar numele dvs e tot al lui..