Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Ferma avicola in teren intravilan la nici 20 m de o ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Ferma avicola in teren intravilan la nici 20 m de o casa

Salut , este normal ca o ferma avicola sa primească autorizație de construcție pe teren intravilan lângă o casă?
Ordin nr. 119 din 4 februarie 2014 - Anexa Norme de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației

art.11
(1) Distanțele minime de protecție sanitară între teritoriile protejate și perimetrul unităților care produc disconfort și riscuri asupra sănătății populației sunt următoarele:
.....
7. Ferme de păsări, până la 1.000 de capete: ................................................................................ 50 m
8. Ferme de păsări, între 1.001-5.000 de capete: ........................................................................ 200 m
9. Ferme de păsări, între 5.001-10.000 de capete: .......................................................................... 500 m
10. Ferme și crescătorii de păsări cu peste 10.000 de capete și complexuri avicole industriale: ............................................................. 1.000 m
......

Puteti sesiza Direcția de specialitate din Ministerul Sănătății, direcțiile de sănătate publică județene și a municipiului București,dupacaz.