avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Ferma avicola in teren intravilan la nici 20 m de o ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Ferma avicola in teren intravilan la nici 20 m de o casa

Salut , este normal ca o ferma avicola sa primească autorizație de construcție pe teren intravilan lângă o casă?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:40, 20 Ianuarie 2019
Ordin nr. 119 din 4 februarie 2014 - Anexa Norme de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației

art.11
(1) Distanțele minime de protecție sanitară între teritoriile protejate și perimetrul unităților care produc disconfort și riscuri asupra sănătății populației sunt următoarele:
.....
7. Ferme de păsări, până la 1.000 de capete: ................................................................................ 50 m
8. Ferme de păsări, între 1.001-5.000 de capete: ........................................................................ 200 m
9. Ferme de păsări, între 5.001-10.000 de capete: .......................................................................... 500 m
10. Ferme și crescătorii de păsări cu peste 10.000 de capete și complexuri avicole industriale: ............................................................. 1.000 m
......

Puteti sesiza Direcția de specialitate din Ministerul Sănătății, direcțiile de sănătate publică județene și a municipiului București,dupacaz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amplasare stana in apropierea caselor Coco 2019 Coco 2019 Buna ziua Întrebarea mea este la ce instituție pot face o reclamație in legătura cu un vecin care își tine oile (stana)in spatele casei mele,din câte ... (vezi toată discuția)
Cresterea animalelor titel2titel titel2titel Buna ziua! Am la tara un vecin care creste animale pentru crercializare. As dori sa cunosc cate animale poate creste langa casa. Ce as putea sa fac in ... (vezi toată discuția)
Distanta legala intre ferma si localitate florin_albu florin_albu Buna ziua! Imi poate spune cineva si mie care este distanta minima legala intre o ferma si o localitate sau sat? (vezi toată discuția)