avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am un vecin care, ori de câte ori aude gălăgie în ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am un vecin care, ori de câte ori aude gălăgie în timp ce fac curățenie, îmi oprește curentul de la panou iar azi m-a și amenințat că mă calcă în picioare. Cum să procedez?

Bună seara
Mă confrunt cu următoarea situație;
Daca nu am martori și nicio dovadă pot face plângere la poliție..Am un vecin care de cate ori fac gălăgie pe podea fac curățenie îmi oprește lumina de la panou. Azi a venit la ușă și m,a amenințat că mă calcă în picioare daca fac gălăgie. Era 9,30 dimineață. Nu este prima abatere. Dar nu am martori și nicio dovadă. Cei de la Enel nu vor să se bage și nici administratorul blocului. Cum sa procedez? Anul trecut am chemat poliția locală dar nu a vrut să deschidă.
Am doi copii, ei fac liniște cat pot, dar na mai scapă jucări. Mai aleargă sunt mici. Fostul soț mi,a zis sa fac plângere la poliție și gata. Nu știu cum să procedez.
Mulțumesc pentru răspuns.
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Zuza13 , utilizator 20:08, 23 Ianuarie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca depuneti plangerea si nu aveti probe in sensul celor sustinute, se va dispune clasarea.
Incercati sa il inregistrati.
Mulțumesc pentru răspuns.
Am voie să îl înregistrez fara voia lui?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normal, daca surprindeti savarsirea unei infractiuni.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc.
M,am lămurit puțin. Greșeala pe care am făcut o a fost ca i,am deschis ușa.
Nu cred că sunt obligata sa,i deschid decât în prezența unui agent de poliție., Nu?
In final, el ar fi trebui să meargă la poliție să depună plângere că îi tulbur liniștea?
Mă gândesc la copii mai mult. Ei au auzit tot, dar nu,i pot expune. Sunt mici.
Administratorul blocului refuza sa se implice.
Cu oamenii nebuni nu te poți pune.
Am alături unii care seara fac gălăgie uneori și la aia nu se duce, vine la mine.
Mulțumesc pentru răspunsuri.



Alte discuții în legătură

Probleme cu vecinii care au copii jovana jovana Buna ziua, locuiesc intr-un bloc, constructie 2009, la etajul 2, iar deasupra mea locuieste o familie care are 2 fete...4 si 2 ani parca....de cand a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am si eu o problema cu vecinul de la parter eu locuind ... Elllena96 Elllena96 Buna ziua. Am si eu o problema cu vecinul de la parter eu locuind la etajul 1 chiar de-asupra lor,aseara in jurul ore 22.30 cand imi pregateam copilul de somn ... (vezi toată discuția)
Vecin absurd alopici2005 alopici2005 am un apartament in bucuresti intr-un bloc cu 4 etaje . locuiesc la etajul al 2 -lea iar vecinul de sub mine este total absurd si se cearta cu aproape toti ... (vezi toată discuția)