Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Buna seara,

Sunt angajata de 9 zile si il am pe tatal meu coasigurat.
Acum a aparut o problema si el ar trebui sa mearga la un medic specialist la consult.
Mi se poate elibera de la locul de munca o adeverinta pt coasigurat fiind angajata de atat de putin timp?
Sau altfel spus, la cat timp de la angajarea asiguratului un coasigurat poate beneficia de serviciile de sanatate ?

Multumesc,
O seara buna !
Ordin 581/2014
art.12
(1) Dovada calităţii de asigurat se realizează prin modalitatea electronică de verificare a calităţii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, iar în situaţia în care, în urma interogării, persoana nu apare în aplicaţia menţionată la art. 11 alin. (1), se realizează printr-un document justificativ - adeverinţă, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentele norme metodologice, eliberată de casa de asigurări de sănătate în a cărei evidenţă se află persoana, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
.....
e) pentru soţul, soţia şi părinţii aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate: act de identitate valabil la data solicitării, documente care să ateste relaţia de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectivă;
Va multumesc pt raapuns si promptitudine, insa intrebarea mea era alta..fiind angajata de doar 9 zile mi se poate elibera adeverinta pt coasigurat ca acesta sa mearga la medic ?
In sistem apare asigurat insa cei de la spital, inclusiv dr de fam nu vor sa mearga pe ideea aceasta de veeificare electronica. Vor adeverinta..

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Ordin 581/2014
art.12
(1) Dovada calităţii de asigurat se realizează prin modalitatea electronică de verificare a calităţii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, iar în situaţia în care, în urma interogării, persoana nu apare în aplicaţia menţionată la art. 11 alin. (1), se realizează printr-un document justificativ - adeverinţă, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentele norme metodologice, eliberată de casa de asigurări de sănătate în a cărei evidenţă se află persoana, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
.....
e) pentru soţul, soţia şi părinţii aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate: act de identitate valabil la data solicitării, documente care să ateste relaţia de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectivă;

Madaaa, utilizator
Adeverinta este eliberata de de casa de asigurări de sănătate si nu de catre angajator.
Va contrazic. Eu l-am mai avut pe tatal meu coasigurat timp de 2 ani la fostul loc de munca. Tot de acolo, de la fostul job mi se elibera o adeverinta pe numele meu in care era specificat ca tatal meu imi este coasigurat.
Cu aceasta adeverinta de coasigurat am mers peste tot cu tata: medic de familie, spitale, inclusiv operatia lui a fost facuta prin aceasta adeverinta de coasigurat care mi-a fost eliberata mie de catre angajator.
Niciodata nu am ajuns la casa de asigurari..

Dar revin pentru ca tot nu sunt lamurita: La doar 9 zile de la angajare mi se poate elibera adeverinta pt coasigurat astfel incat sa mearga la doctor?
Sau o luam altfel: intr-un timp atat de scurt de la angajare, angajatorul imi poate da adeverinta sa pot merge la medicul de familie ?

editare : citare raspuns anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic
Angajatorul va poate da adeverinta sa puteti merge la medicul de familie ... eliberarea adeverintei nu este conditionata de desfasurarea activitatii o anumita perioada de timp.