avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca in lipsa salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca in lipsa salariatului

Buna ziua, am doua situatii pe care va rog mult sa ma indrumati astfel incat sa pot inchide corect contractele de muna:
1. Un salariat a plecat in Italia din data de 11.01 fara demisie deci fara a anunta, l-am pus absent nemotivat pana astazi, cum pot sa-i inchid cartea de munca ( administraorul vrea sa-i inchida cu litera i se poate?)
2. O salariata care a fost in concediu medical din luna septembrie nu s-a mai prezentat la munca ultimul medical fiind pana pe data de 11.01, la fel ma intereseaza cum pot sa-i inchid cartea de munca
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:18, 21 Ianuarie 2019
1. Lit.i nu mai exista ... in prezent, avem art.61 lit.a C.mun.

2. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare, in vederea aplicarii sanctiunii desfacerii diciplinare ac.i.m., sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. Pentru salariata care s-a aflat in concediu medical :
- Ati luat legatura cu aceasta sa vedeti daca mai are sau nu concediu medical ?
- Din 12.01.2019 ati pontat-o nemotivat ?
- Daca nu mai are concediu medical si ati pontat-o nemotivat,a tunci urmati pasii de mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absente nemotivate lidiaf lidiaf avem un angajat care nu a mai venit la munca din 04.04.2014, s-a certat cu sefu si nici nu a venit sa-si scrie demisia; cum pot sa-i desfac contractul de munca ... (vezi toată discuția)
Incetare cim andronicloredana andronicloredana Buna, Daca un angajat nu se prezinta la servici o perioada de timp,cum procedam sa-i inchidem contractual de munca ? (vezi toată discuția)
Absente nemotivate nut adina nut adina Buna ziua , Am un angajat care din data de 02.11.2018 nu s-a prezentat la servici. Am luat legatura cu el telefonic si a zis ca nu mai vine la lucru .Nu s-a ... (vezi toată discuția)