Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu

Buna ziua. Sotul meu are mai multe credite pe numele sau (banci si ifnuri). Din cauza unor probleme mari financiare, nu am reusit sa platim o perioada lunga. Dupa cat timp de la darea in judecata se va face poprirea pe salariu? Avand in vedere ca sunt multe credite, poprirea se va face pe 1/3 sau 1/2 din salariu? Multumesc
50% din venitul lunar net pentru mai multe popriri.
Ce aveti dvs sunt titluri executorii, asa ca nu veti fi dati in judecata, se va apela la judecatorie doar pt incuviintarea executarii silite, nu veti fi citati.
Adica nu dureaza prea mult pana sa va treziti cu popriri pe salarii ( dvs, sotul.. dvs stiti cine e debitor in acte)
As zice sa va intelegeti cu creditorii sa va reesaloneze ratele, sa nu ajungeti la executare.De ifn-uri trebuie sa scapati rapid ca dobanzile sunt mai mari.
Vedeti dintre ele sa nu fie prescrise....
sunt multe cauze prin care se poate anula o executare silita
Consultati un avocat
Un termen exact nu exista. Daca sunt mai multe executari se vor popri maxim 1/2 din veniturile obtinute.