Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

Indemnizatia de hrana se trece in actul aditional?Se inregistreaza in Revisal?
Indemnizatia de hrana se poate trece in actul aditional si sa se inregistreze in Revisal.
Dat fiind faptul ca indemnzatia de hrana se acorda in functie de timpul efectiv lucrat,am considerat ca este un adaos la salar si nu am inregistrat-o in Revisal nici nu am incheiat act aditional.
''adaosurile la salariul de baza, nu se afla printre elementele care se inregistreaza in registru general de evidenta a salariatilor. In consecinta, nu se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor''
Cum este corect?
Din cate stiu, indemnizatia de hrana reprezinta un venit salarial care se impoziteaza prin cumulare cu veniturile salariale realizate in luna in care se acorda angajatului.
Da, asa este ,doar ca se acorda in functie de timpul lucrat.....