Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... santaj
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

santaj

Va rog sa-mi spuneti care considerati ca este calea cea mai potrivita pentru descurajarea unui santaj in scris/email de la o persoană fizica(solicit 500 euro in cont, pentru a nu-ti face publicitate negativa /am gasit un articol neconform produs de compania ta).
Precizez ca nu vreau sa-i fac neplăceri consumatorului nemulțumit.
Nemulțumirea nu poate fi probată.
Din cate stiu, șantajul se pedepsește cu privare de libertate, iar o acțiune deschisă nu mai poate fi retrasă.
Multumesc pentru suport!

BG, utilizator
Ii trimiteti raspuns pe mail ca ii faceti plangere penala daca continua si va tineti de cuvant daca insista.
daca nu va mai santajeaza, dar va face publicitate negativa, va trebui sa il actionati civil in judecata pt daune.
gi-jane2, moderator
Care este autoritatea care trebuie abordata in astfel de situatii: Politia sau Judecatoria?
Eu vreau ca respectiva autoritate sa-si faca treaba, insa nu sunt de acord sa ma foloseasca. Pot fi martor, eventual mi se poate lua o declaratie, dar nu sunt de acord sa mi se ceara sa particip la flagrant, ... sa ma intalnesc cu respectivul si sa ma port ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Acest lucru nu mi se pare o abordare cinstita chiar fata de un santajist.
Vreau sa descurajez astfel de initiative, insa refuz sa fiu partas la jocuri de culise, chiar fata de un personaj rau intentionat.
Ce sorti de izbanda are o actiune in civil pentru publicitate negativa?
Multumesc!
Pentru plangere penala va duceti la politie sau parchet.
Pt a-i cere daune daca va fi cazul, va adresati judecatoriei.
Cei de la politie va spun cum se procedeaza, nu cred ca e vb de flagrant, aveti conversatiile scrise.. nu e nici miza mare.. mita etc.