avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... santaj
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

santaj

Va rog sa-mi spuneti care considerati ca este calea cea mai potrivita pentru descurajarea unui santaj in scris/email de la o persoană fizica(solicit 500 euro in cont, pentru a nu-ti face publicitate negativa /am gasit un articol neconform produs de compania ta).
Precizez ca nu vreau sa-i fac neplăceri consumatorului nemulțumit.
Nemulțumirea nu poate fi probată.
Din cate stiu, șantajul se pedepsește cu privare de libertate, iar o acțiune deschisă nu mai poate fi retrasă.
Multumesc pentru suport!

Ultima modificare: Joi, 24 Ianuarie 2019
BG, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:06, 24 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ii trimiteti raspuns pe mail ca ii faceti plangere penala daca continua si va tineti de cuvant daca insista.
daca nu va mai santajeaza, dar va face publicitate negativa, va trebui sa il actionati civil in judecata pt daune.
Ultima modificare: Joi, 24 Ianuarie 2019
gi-jane2, moderator
Care este autoritatea care trebuie abordata in astfel de situatii: Politia sau Judecatoria?
Eu vreau ca respectiva autoritate sa-si faca treaba, insa nu sunt de acord sa ma foloseasca. Pot fi martor, eventual mi se poate lua o declaratie, dar nu sunt de acord sa mi se ceara sa particip la flagrant, ... sa ma intalnesc cu respectivul si sa ma port ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Acest lucru nu mi se pare o abordare cinstita chiar fata de un santajist.
Vreau sa descurajez astfel de initiative, insa refuz sa fiu partas la jocuri de culise, chiar fata de un personaj rau intentionat.
Ce sorti de izbanda are o actiune in civil pentru publicitate negativa?
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru plangere penala va duceti la politie sau parchet.
Pt a-i cere daune daca va fi cazul, va adresati judecatoriei.
Cei de la politie va spun cum se procedeaza, nu cred ca e vb de flagrant, aveti conversatiile scrise.. nu e nici miza mare.. mita etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt de telefon si cat de scump se poate plati un moment de slabiciune?! v3CynU v3CynU Buna ziua! Aseara in jurul orelor 2.00 AM am intrat in incinta unui cazino ,cu gandul de a juca la pacanele!Zis si facut,am jucat am jucat,pana cand pe masuta ... (vezi toată discuția)
Filmare Gia22 Gia22 Buna ziua. Va scriu in legatura cu o problema mai delicata. Iubitul meu m-a filmat in timp ce noi intretineam relatii sexuale. Nu am stiut lucrul asta. Dupa o ... (vezi toată discuția)
Santaj sexual ContSters290705 ContSters290705 O cunostiinta de 19 ani a vazut un anunt la ziar rubrica matrimoniale in care scria ca \\"doamna matura caut tanara pentru clipa placute exclus domnilor ... (vezi toată discuția)