avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație casa parinteasca

Bună ziua. Casa în care locuiesc a fost casa părintească, construită de către ambii părinți, dar intabulata doar de tata după decesul mamei. Tata a întocmit act de donație către mine în urma cu patru ani. Mai am un frate iar tatăl meu încă trăiește. Se poate ataca actul de donație de către frate? Dacă da, cât timp tata este în viață sau după? Exista vreo cale prin care fratele sa nu poată ataca titlul de donație, în cazul în care dorește acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Rentzu , utilizator 19:08, 24 Ianuarie 2019
Dacă tatăl dvs nu mai are si alte bunuri, fratele poate solicita reductiunea donatiei pentru încălcarea rezervei succesorale.
Acțiunea in reductiunea donatiei poate fi introdusă în termen de 3 ani de la deces sau din momentul când fratele a aflat de existenta actului.
Dar asta înseamnă să deschidă o acțiune în instanță, sa angajeze un avocat, sa plateasca taxa judiciară, de timbru, onorariu expert și dacă are succes, instanța va dispune fie atribuirea către frate a unei părți din imobil, fie obligarea dvs să îi achitați o sulta reprezentând contravaloarea rezervei încălcare.
Rezerva succesorala a fratelui este 1/4 din imobil.
Donația către dvs nu se va desființa/anula.
Oricum, actul va rămâne așa. Nu mai poate fi modificat.
Mulțumesc pentru răspuns. Fratele știe despre donație, deocamdată a acceptat situația în ideea în care tata rămâne în grija mea la bătrânețe dar ma gândesc sa ne atace actul după decesul lui tata. Tata mai are în proprietate un alt imobil obținut ca moștenire.

raluk0207 a scris:

Dacă tatăl dvs nu mai are si alte bunuri, fratele poate solicita reductiunea donatiei pentru încălcarea rezervei succesorale.
Acțiunea in reductiunea donatiei poate fi introdusă în termen de 3 ani de la deces sau din momentul când fratele a aflat de existenta actului.
Dar asta înseamnă să deschidă o acțiune în instanță, sa angajeze un avocat, sa plateasca taxa judiciară, de timbru, onorariu expert și dacă are succes, instanța va dispune fie atribuirea către frate a unei părți din imobil, fie obligarea dvs să îi achitați o sulta reprezentând contravaloarea rezervei încălcare.
Rezerva succesorala a fratelui este 1/4 din imobil.
Donația către dvs nu se va desființa/anula.
Oricum, actul va rămâne așa. Nu mai poate fi modificat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atacare donatie dan64 dan64 Buna ziua! Am o intrebare;suntem 3 frati din care 2 stam in casa parinteasca,in 2007 parintii mei au facut act de donatie nepoatei minore(fata fratelui ... (vezi toată discuția)
Masa succesoralã nelu_nedi nelu_nedi buna ziua! am fost beneficiarul unui act de donatie din partea bunici 75% (decedata)si tata 25% traieste ,acum 35 ani ,acest act a fost scutit de raport conf ... (vezi toată discuția)
Tata i-a donat apartamentul fratelui meu fara sa ma despagubeasca adrian nedelea adrian nedelea tata a donat apartamentul care i-a fost dat de stat penrtu ca avea o familie si copii , fratelui meu , se poate ataca in justitie , deoarece i-a fost dat ... (vezi toată discuția)