Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se va stabili salariul pentru o functie de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se va stabili salariul pentru o functie de conducere ?

Buna dimineta !

Va rugam frumos sa ne ajutati cu cateva indrumari
cu privire la cum va trebui sa se procedeze
la stabilirea salariului unui angajat care are o functie de conducere.

Este vorba despre directorul adunct al institutie nostre care acum
are gradatia de vechime 3,
iar majorarea salriului de baza /01.2019 va trebui sa se faca
cu 1/4 fata de salariul /2022.

Problema este ca directorul adjunct are acum gradatia de vechime 3,
iar in anul 2022 salariul este fara gradatie de vechime,
intrucat s-a considerat de Legea 153/2017
ca un salariat care are functie de conducere
va avea salariul ce va cuprinde automat si
gradatia de vechime in munca.

Cum se va calcula salariul directorului adjunct ?
Se va da jos gradatiile de vechime si
se va raporta la salariul /2022 ?

In luna 03. 2019,
directorul adjunct va trebui sa treaca la gradatia 4 de vechime in munca
si atunci, cum se va proceda ?
Se va mai aplica procentul pentru gradatia de vechime in munca sau nu ?
oanaportar, utilizator