Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se ia în calcul venitul din vânzarea de bunuri ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se ia în calcul venitul din vânzarea de bunuri mobile/imobile când pensia de întreținere a fost stabilită procentual?

Si pt. venitul din vanzare bunuri ( imobil, masina) se plateste procent la pensia se intretinere minori?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Nu.
Pensia de intretinere se stabileste prin raportare la veniturile permanente, nu ocazionale.
banuiesc ca in cazul dvs, vanzarea bunurilor - imobil, masina - nu este o activitate permanenta care sa sa genereze venituri permanente.
Doar daca sunteti un profesionist care cu asta se ocupa.

In rest doar veniturile din salarii si asimilate acestora se iau in considerare la stabilirea pensiei de intretinere. In plus instanta se raporteaza la constanta acestor venituri, deci vanzarea ocazionala
a unui bun nu se include aici.
Ok multumesc, am inteles.
Dar afirmatia venit permanent ma face sa ma intreb daca pt. bonusul anual de performanta (variabil) trebuie platita pensia?! Mentionez ca deja platesc pensia in urma intelegerii la notar ca procent standard.

De asemenea in acest an voi primi un bonus de retentie ( doar 1 data in companie) si pt acesta trebuie?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Nu.
Pensia de intretinere se stabileste prin raportare la veniturile permanente, nu ocazionale.
banuiesc ca in cazul dvs, vanzarea bunurilor - imobil, masina - nu este o activitate permanenta care sa sa genereze venituri permanente.

SimonT, utilizator
Acelasi raspuns in sensul ca nu au caracter permanent, nu se includ in calculul pensiei.
Pana la urma sunt si copii dumneavoastra si vreti sa creasca bine si in conditii bune. Cum va comportati dumneavoastra cu ei asa se vor comporta si ei cu dumneavoastra.