Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un chiriaș fără forme legale inundă regulat tot ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un chiriaș fără forme legale inundă regulat tot palierul iar proprietarul refuză să plătească daunele. Unde pot sesiza acest lucru?

Bună ziua,

unde se poate depune o sesizare la adresa unui chiriaș care locuiește fără contract de chirie într-un bloc? Am fost deja la ANAF si ma trimite la poliție. Există un model de sesizare?
Chiriasul inunda regulat tot palierul, neaga că problema ar fi la el si proprietarul nu dorește să plateasca nimanui daune.
Asociația de proprietari nu dorește sa ia nici o măsură.

Multumesc frumos
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Depuneti sesizare la politie.
Nu exista un model de sesizare.
Descrieti faptele asa cum sunt.
Adresati-va asociatiei, e obligatia dumnealor sa va ajute.
Vedeti exact sursa avariei, daca este la o teava comuna sau o teaza din apartamentul respectiv.
Proprietarul respectiv este obligat, in urma unei somatii primita din partea asociatiei, sa permita acceslul in casa pentru identificarea si remedierea avariei daca accesul nu se poate face prin alta parte. Termenul max. care trebuie sa raspunda este de 24 de ore de la primirea notificatiei.
Puteti chema in instanta proprietarul respectiv daca, pe cale amiabila nu doreste sa achite contravaloarea reparatiilor.
Legea 196/2018
ART. 29
(1) In cazurile in care unul dintre proprietari impiedica, cu rea-credinta si sub orice
forma, folosirea normala a condominiului, sau a unor parti componente, potrivit
destinatiei acestora, si creeaza prejudicii celorlalti proprietari, proprietarii prejudiciati
sau orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau se poate adresa
in scris presedintelui, comitetului executiv al asociatiei de proprietari si institutiilor cu
atributii privind respectarea ordinii si linistii publice sau, dupa caz, instantelor
judecatoresti.
SECTIUNEA a 2-a
Obligatiile proprietarilor din condominii
ART. 30
(4) In cadrul proprietatii individuale, proprietarul are obligatia sa pastreze si sa
intretina in stare de functionare si siguranta spatiile interioare, echipamentele si
instalatiile din dotarea tehnica a proprietatii individuale, respectiv instalatiile sanitare,
de incalzire, canalizare, alimentare cu energie electrica, gaz, apa, precum si altele
de aceasta natura, pe cheltuiala sa, astfel incat sa nu aduca prejudicii celorlalti
proprietari din condominiu.
(5) Daca proprietarul unei locuinte ori al unui spatiu cu alta destinatie provoaca
daune oricarei parti din proprietatea comuna sau din proprietatea individuala a altui
proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligatia sa repare stricaciunile
sau sa suporte cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociatiei
de proprietari, proprietarul este obligat sa permita accesul presedintelui sau al unui
membru al comitetului executiv, administratorului si al unei persoane calificate in
realizarea lucrarilor de constructii/reparatii, dupa caz, in proprietatea sa individuala,
atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca
elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectiva
proprietate individuala. Fac exceptie cazurile de urgenta cand termenul pentru
preaviz este de 24 de ore.
(2) In cazul in care proprietarul nu permite accesul in proprietatea sa, in
conformitate cu prevederile alin. (1), acesta raspunde civil si penal, dupa caz, pentru
toate prejudiciile create proprietarilor afectati, in conditiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care sufera un prejudiciu ca urmare a executarii
lucrarilor prevazute la alin. (1) sunt despagubiti de catre asociatia de proprietari, din
fondul de reparatii.
(4) In cazul in care prejudiciul este cauzat de catre executantul lucrarilor de
interventie, persoana fizica/juridica, despagubirea va fi recuperata de la acesta, in
conditiile legii.
(5) Lucrarile de interventie la elementele componente ale proprietatii comune,
efectuate in baza alin. (1), se executa in conditii stabilite de comun acord si
consemnate printr-un acord semnat de catre proprietar si asociatia de proprietari.
(6) In situatia in care, pe parcursul executarii lucrarilor de interventie in baza
prevederilor alin. (1), se afecteaza in orice mod proprietatea individuala, cheltuielile
necesare pentru aducerea la starea tehnica initiala a acestora se suporta in conditiile
alin. (3) si/sau (4), dupa caz.
Ionut.ion, utilizator
In relatiile/raporturile intre locatari din imobil de locuit in comun,proprietarul raspunde pentru eventuale prejudicii cauzate tertilor
Notificati oficial proprietarul apartamnetului cu obligatia remedierii deficientelor-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
Initial trebuie sa aveti certitudinea asupra naturii instalatiei care genereaza inundatia,poate fi vorba despre instalatie parte comuna sau individual si raspunderea este diferita proprietar sau asociatia de proprietari
Politia nu are competente sa solutioneze astfel de spete
Buna ziua. Si multumesc frumos pentru raspuns. Din pacate insa, asta este a doua oara cand chiriasul ma inunda. Proprietarul stie de acest lucru dar neaga ca ar fi vina chiriasului. De altfel imi spune ca dansa nu este obligata sa plateasca ceva si nu am nici o dovada ca ar fi vina chiriasului. Au venit 3 instalatori si au constatat ca dauna nu este de la coloana de apa, nici de la tevile din acel apartament. Ci, cel mai probabil, de la furtunul masinii de spalat lasat pe podeaua baii. Iar sifonul din podea nu face fata. La dansa in baie este uscat tavanul si podeaua. Insa clar podeaua se poate sterge si usca destul de repede.

Nu se poate discuta rezonabil nici cu chiriasul, nici cu proprietara, nici vorba de plata daunelor desi de fiecare data au fost inundate apartamentele de pe palier pana la etajul 4, de la etajul 9.

Singura solutie pare a fi sa merg la politie sa fac sesizare, cu atat mai mult cu cat acel chirias nu are contract de inchiriere.
Administratia nu a luat nici o masura in acest sens si nici nu doreste neaparat. Atat timp cat nimeni din administratia blocului nu sta pe palierul inundat.

Multumesc frumos
Nu conteaza daca sta sau nu, este obligata sa intervina.
Cand se mai produce o asemenea inundatie faceti poze la tavanul, peretii uzi, chemati si un martor, pot fi chiar vecinii direct afectati de acest lucru, daca presedintele sau un membru al comitetului nu doresc sa intervina, cu toate ca e datoria lor sa faca asta.
Sa faca poze toti vecinii afectati, cu cat sunteti mai multi si mai uniti cu atat mai bine.
Imediat dupa poze mergeti la asociatie sa va dea o hartie scrisa din care sa rezulte ca teava comuna de alimentare cu apa nu este defecta.
Daca nu doresc asta puteti actiona in instanta Proprietarul apartamentului suspect a cauza inundatia, cat si asociatia pentru neimplicare in rezolvarea problemei, in baza Art. de mai sus.
Discutati cu un avocat cum este mai bine sa procedati daca asociatia nu doreste sa va sprijine, puteti obtine si cheltuieli de judecata indiferent daca este gasit vinovat proprietarul respectiv sau asociatia, nu cred ca aveti cum pierde un asemenea proces, cu atatia proprietari afectati.
Politia nu vad cum va poate ajuta...
Ionut.ion, utilizator