Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un chiriaș fără forme legale inundă regulat tot ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un chiriaș fără forme legale inundă regulat tot palierul iar proprietarul refuză să plătească daunele. Unde pot sesiza acest lucru?

Bună ziua,

unde se poate depune o sesizare la adresa unui chiriaș care locuiește fără contract de chirie într-un bloc? Am fost deja la ANAF si ma trimite la poliție. Există un model de sesizare?
Chiriasul inunda regulat tot palierul, neaga că problema ar fi la el si proprietarul nu dorește să plateasca nimanui daune.
Asociația de proprietari nu dorește sa ia nici o măsură.

Multumesc frumos
Manuela Rășină, administrator
Faceti si o sesizare la ANAF denuntand proprietarul de punere in locatie nedeclarata.
Nu cunosc legislatie dar va pot spune ce am patit, si sa vedeti ce semnati cu asiguratorul. Si eu am am avut o asemenea problema, am anuntat asociatia si mi-au spus ca este problema noastra sa ne intelegem, si cum in acel apartament stateau chiriasi (nu cunosc daca erau sau nu cu forme legale) si proprietarul nici nu vroia sa auda, cei din conducerea asociatiei ziceau ca nu trebuie sa ii amestec pe ei in astfel de probleme. Am anuntat firma de asigurari, a venit o echipa, au evaluat, au facut poze, au vorbit cu administratorul si presedintele care bineinteles i-au tratat cu dezinteres, si apoi au inaintat dosarul spre aprobare. Dupa aproximativ 3 saptamani, nu mai sti exact, m-au sunat sa ma duc la semnat acte, unde m-au pus sa aleg metoda de plata, adica daca doresc banii jos si imi fac eu reparatiile dar ma vor despagubi dupa devizele standard sau sa imi refaca locunta la starea initiala prin firma si platesc ei firma respectiva si imi redau electrocasnicele care au suportat avariile(aveam asigurare inclusiv pe electrocasnice). Am ales metoda sa ma despagubeasca dupa devizele lor, si apoi la semnare mi-au spus ca fiind o suma suficient de mare este o clauza in contract ca nu mai doresc nici o despagubire din partea nici unei persoane terte(ceva de genul) si ca ii mandatez pe ei pentru recuperarea prejudiciului creat fara a cere sume suplimentare. Eu am fost multumit si am primit banii, La nici o luna am auzit ca firma unde am asigurarea ar fi chemat asociatia (administratorul mai exact) si proprietarul apartamentului in judecata si dupa un an au recuperat prejudiciul dublu fata de cel care mi l-au dat mie. Nu stiu cum a decurs judecata ca nu m-au chemat niciodata, dar la vreo 1 an si ceva durata de judecata, administratorul nu mai este pentru ca instanta a dispus ca nu este asociatia de vina ci proprietarul apartamentului cu administratorul, care la randul lui si-a dat demisia. Proprietarul a vandut apartamentul ca sa plateasca daunele catre firma asiguratoare, si s-au executat si reparatiile aferente. In concluzie incercati sa mergeti cat mai legal si vedeti ce semnati.
Buna ziua,

Acelasi lucru trebuie sa il semnez si eu dar valoarea prejudiciului este mica de data asta. Este mai mare stressul de a nu sti ce găsesc acasă când ajung. Daca vecina ne-a inundat sau nu din nou.

Mulțumesc

costantincostica a scris:

Nu cunosc legislatie dar va pot spune ce am patit, si sa vedeti ce semnati cu asiguratorul. Si eu am am avut o asemenea problema, am anuntat asociatia si mi-au spus ca este problema noastra sa ne intelegem, si cum in acel apartament stateau chiriasi (nu cunosc daca erau sau nu cu forme legale) si proprietarul nici nu vroia sa auda, cei din conducerea asociatiei ziceau ca nu trebuie sa ii amestec pe ei in astfel de probleme. Am anuntat firma de asigurari, a venit o echipa, au evaluat, au facut poze, au vorbit cu administratorul si presedintele care bineinteles i-au tratat cu dezinteres, si apoi au inaintat dosarul spre aprobare. Dupa aproximativ 3 saptamani, nu mai sti exact, m-au sunat sa ma duc la semnat acte, unde m-au pus sa aleg metoda de plata, adica daca doresc banii jos si imi fac eu reparatiile dar ma vor despagubi dupa devizele standard sau sa imi refaca locunta la starea initiala prin firma si platesc ei firma respectiva si imi redau electrocasnicele care au suportat avariile(aveam asigurare inclusiv pe electrocasnice). Am ales metoda sa ma despagubeasca dupa devizele lor, si apoi la semnare mi-au spus ca fiind o suma suficient de mare este o clauza in contract ca nu mai doresc nici o despagubire din partea nici unei persoane terte(ceva de genul) si ca ii mandatez pe ei pentru recuperarea prejudiciului creat fara a cere sume suplimentare. Eu am fost multumit si am primit banii, La nici o luna am auzit ca firma unde am asigurarea ar fi chemat asociatia (administratorul mai exact) si proprietarul apartamentului in judecata si dupa un an au recuperat prejudiciul dublu fata de cel care mi l-au dat mie. Nu stiu cum a decurs judecata ca nu m-au chemat niciodata, dar la vreo 1 an si ceva durata de judecata, administratorul nu mai este pentru ca instanta a dispus ca nu este asociatia de vina ci proprietarul apartamentului cu administratorul, care la randul lui si-a dat demisia. Proprietarul a vandut apartamentul ca sa plateasca daunele catre firma asiguratoare, si s-au executat si reparatiile aferente. In concluzie incercati sa mergeti cat mai legal si vedeti ce semnati.