Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot să obțin o adeverință de vechime, ținând ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot să obțin o adeverință de vechime, ținând cont că firma unde am lucrat a dat faliment și nu știu unde a mutat arhiva? De unde să încep căutarea?

Buna ziua.Cum pot sa obtin o adeverinta de vechime tinand cont ca firma unde am lucrat a dat faliment si nu stiu unde a mutat arhiva.De unde sa incep cautarea.Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Despre ce perioada este vorba si despre ce societate?
Din anul 2009 pana in 2014.
1. Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.

2. Pentru perioada 2009 - 01.01.2011 , va puteti adresa direct ITM-ului in raza careia a avut sediul fostul angajator, sens in care veti depune o solicitare - de completare carnete sau de eliberare adeverinta - in care trebuie sa mentionati datele dvs de identificare, nume,prenume, CNP, adresa ,precum si societatile la care ati lucrat - de preferabil sa scrieti numele corect si CUI-ul acestora.

2. Pentru perioadele de dupa 01.01.2011, va trebui sa mergeti la fostii angajatori sa va elibereze adeverinte de vechime, iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator sau sa luati legatura cu lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei.