Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Pe 15 ianuarie am suferit o fractura de glezna in fata magazinului in care lucrez, inainte sa ajung la servici.Cei de acolo au început cercetarea pentru a declara accident de muncă. Problema este că cei de la spitalul de ortopedie nu vor să îmi elibereze cm până nu aduc o adeverință din care să reiasă codul de înregistrare declarat la ITM pentru concediu medical. Cei de la servici spun că nu au ce să îmi dea, că nu au intregistrat la ITM, încă fac dosarul. Cum pot proceda sa obțin concediu medical? Am primit doar 5 zile pe urgenta (cod 06), insa am nevoie de concediu medical pâna la sfârșitul lunii
Angajatorul are obligatia sa anunte la ITM orice eveniment produs, conform Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
Evenimentele anuntate la ITM se inregistreaza de catre angajator in anexa nr. 13 Comunicarea evenimentelor la HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare. Datele de inregistrare a comunicarii se trec in aceasta anexa.
Certificatul medical initial este document care face parte din dosarul de cercetare care se prezinta la ITM conform HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 122 (1) Cercetarea evenimentelor se va finaliza cu intocmirea unui dosar, care va cuprinde:
n) copie a certificatelor de concediu medical, in cazul accidentului urmat de incapacitate temporara de munca;
Obligatia intocmirii dosarului de cercetare, deci si a obtinerii certificatului medical initial revine comisiei de cerecetare a evenimentului produs,
-art.125 (1) Dosarul de cercetare, intocmit de comisia numita de catre angajator, se inainteaza pentru verificare si avizare la inspectoratul teritorial de munca pe raza caruia s-a produs evenimentul, in termen de 5 zile lucratoare de la finalizarea cercetarii.