Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Descendentii verilor primari au drept sa vina la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Descendentii verilor primari au drept sa vina la mostenire ?

Descendentii verilor primari au drept sa vina la mostenire ? In fapt,pentru o succesiune la care nu exista decat mostenitori de grad IV , adica veri primari , unii in viata , altii decedati....copiii celor decedati pot veni la mostenire prin reprezentare ? Sau calitatea de mostenitor o au numai verii primari care la momentul deschiderii succesiunii sunt in viata ?
Reprezentarea nu este admisa decat in primele doua clase de mostenitori.
Verii primari fac pare din clasa a patra.
Copiii verilor sunt rude de gradul 5. Ca atare, nu au vocatie succesorala.
Va multumesc , Se poate sa ma ajutati si cu legislatia aferenta ?
Art. 963 Cod civil
Moştenitorii legali
(1) Moştenirea se cuvine, în ordinea şi după regulile stabilite în prezentul titlu, soţului supravieţuitor şi rudelor defunctului, şi anume descendenţilor, ascendenţilor şi colateralilor acestuia, după caz.
(2) Descendenţii şi ascendenţii au vocaţie la moştenire indiferent de gradul de rudenie cu defunctul, iar colateralii numai până la gradul al patrulea inclusiv.

Art. 966 Cod civil
Domeniul de aplicare
(1) Pot veni la moştenire prin reprezentare succesorală numai descendenţii copiilor defunctului şi descendenţii fraţilor sau surorilor defunctului.

Sa inteleg ca nu aveati incredere in ce am spus mai sus...
Va multumesc.