Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caine in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caine in apartament

Buna ziua,
Problema mea consta in faptul ca deasupra mea locuieste un cuplu in chirie care detin un catel de talie medie.Din cate mi-am dat seama varsta catelului este de 6 luni.El cum este lasat singur dimineata face galagie,mai exact urla, in orele de liniste (13-17)inainte de a se intoarce stapanii de la servici.Ce se poate face in cazul acesta?Am avut o discutie cu proprietarii cainelui,cu administratorul de bloc si nu s-a rezolvat nimic.
Va multumesc
Ca o asociatie a pierdut un proces in instanta nu inseamna nimic. Poate acea asociatie nu a stiut sa-si apere punctul de vedere sau poate ca acea taxa privitoare la catei a fost aplicata prost de insasi conducerea asociatiei.

Eu nu sunt adepta acestor taxe, dar cand anumiti locatari determina costuri suplimentare in condominiu sau in asociatie, comitetul executiv poate suplimenta cheltuielile asociatiei, care cheltuieli sa fie suportate de respectivii locatari.

HG.1588/2007
Art. 50. - (1) Cheltuielile pe beneficiari se repartizeaza conform valorii care revine fiecarui beneficiar in cauza.
(2) Pentru proprietarii care beneficiaza de anumite servicii si determina consumuri suplimentare, in conditiile in care nu exista nicio interdictie legala in acest sens, calculul cotei de contributie aferente cheltuielilor pe beneficiari se face conform baremelor stabilite prin normativele tehnice in vigoare sau, in lipsa acestora, conform deciziei comitetului executiv, in functie de cantitatea consumata.
elga50 a scris:

Eu nu sunt adepta acestor taxe, dar cand anumiti locatari determina costuri suplimentare in condominiu sau in asociatie, comitetul executiv poate suplimenta cheltuielile asociatiei, care cheltuieli sa fie suportate de respectivii locatari.

HG.1588/2007
Art. 50. - (1) Cheltuielile pe beneficiari se repartizeaza conform valorii care revine fiecarui beneficiar in cauza.
(2) Pentru proprietarii care beneficiaza de anumite servicii si determina consumuri suplimentare, in conditiile in care nu exista nicio interdictie legala in acest sens, calculul cotei de contributie aferente cheltuielilor pe beneficiari se face conform baremelor stabilite prin normativele tehnice in vigoare sau, in lipsa acestora, conform deciziei comitetului executiv, in functie de cantitatea consumata.

Proprietarul respectiv nu beneficiaza de niciun serviciu. Are un animal pe care si-l intretine singur. In plus, acest paragraf, din incheierea deduc ca se refera la costuri suplimentare in urma unui consum.
Am si dat exemplul cu femeia de serviciu. Ea era angajata cu un salariu, ulterior i s-a cerut sa curete si dupa cateii din bloc (care nu erau chiar putini) si ea a cerut bani in plus.
De unde era sa i se dea acesti bani in plus daca nu de la cei care provocasera problema, ca doara nu de la cei care nu aveau catei?!
Sa stringa, sa stringa dupa catei, ce sa faca si ea...
De dragul argumentatiei si de ambitul de a avea ultimul cuvint, unii vor discuta la nesfirsit acu de cainii si taxa lor cand pe om il durea urlatul. Chiar sunt si eu curios, in privinta urlatului mai e vreo idee? Sa ajutam pe autorul subiectului care nu cred ca e interesat de rahatii cainelui si taxa in plus la intretinere pentru femeia care ii stringe.
Asteptam o idee de la Dv. care vad ca sunteti foarte tare in critica, dar o lasati mai moale cu ideile... ceea ce reprosati altora vi se intampla Dv., adica vreti sa aveti ultimul cuvant.
De unde si pana unde va arogati Dv. dreptul de a canaliza discutiile si a impune ce anume sa se discute pe un topic?
Nu va convine, deschideti un alt topic, sunteti liber s-o faceti si lasati oamenii in pace sa-si spuna parerea!
elga50, moderator