Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... scoatere teren din regimul agricol
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

scoatere teren din regimul agricol

care sunt pasii , taxele si timpul pentru scoaterea a 375m² in Pitesti , din regimul agricol , pentru a putea demara o constructie de locuit ?#-o
armyra73 a scris:
care sunt pasii , taxele si timpul pentru scoaterea a 375m² in Pitesti , din regimul agricol , pentru a putea demara o constructie de locuit ?

Buna ziua
Scoatere din circuitul agricol a terenurilor situate în intravilan, aprobate prin PUG si PUZ
Documentaţia pentru obţinerea aprobării:
1 - Cererea se completează peformular tipizat, la sediul OCPI.;
2 - Certificatul de urbanism, cu planul de situaţie cuprinzand amplasamentul propus al obiectivului de investiţie, în care se evidenţiază suprafeţele solicitate pentru scoaterea din circuitul agricol;
3 - Extrasul de carte funciară pentru informare si copia actului de proprietate
4 - Documentaţia cadastrală ;
5 - Avizul Administraţiei Naţionale a Îmbunatăţirilor Funciare
Documentaţia necesară pentru obţinerea aprobării de scoatere a terenurilor din circuitul agricol, situate în intravilan, se intocmeşte în 3 exemplare.
Tarife (aproximative) aferente analizei şi verificării documentaţiilor de scoatere a terenurilor din circuitul agricol
Regim normal (10 zile)
Regim urgenţă (3 zile)
* de la 1-10.000 mp
250 lei RON
1.500 lei RON
* de la 10.001- 500.000 mp
500 lei RON
2.000 lei RON
* peste 501.000 mp
700 lei RON
3.000 lei RON
Avizul de scoatere din circuitul agricol se elibereaza de la sediul D.A.D.R.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Multumesc , dar tot in ceata sunt , am : actul de proprietate , extrasul de carte funciara ,documentatia cadastrala si un certificat de urbanism pentru dezmembrare (terenul a fost impartit intre frati , de la parinti ) certificatul de urbanism pt informare se elibereaza dupa 23-23 11 2009
De unde se elibereaza PUZ si PUG ?
De unde se elibereaza Avizul Administratiei Nationale a Inbunatatirilor Funciare
Cat dureaza eliberarea acestor acte ?
armyra73, utilizator
PUZ si PUG se intocmesc de catre Dvs. printr-un Arhitect membru OAR.
Avizul se cere la ANIF pe baza aceiasi documentatii ca mai sus.
Contactati primaria teritoriala
Multumesc inca o data !
Pina la inceperea constructiei procuram deja materiale ; la cate hartii avem putem ridica deja un perete cu hartiile avute !
Dezamagit total #-o
armyra73 a scris:
Multumesc inca o data !
Pina la inceperea constructiei procuram deja materiale ; la cate hartii avem putem ridica deja un perete cu hartiile avute ! Dezamagit total !

Buna ziua,
GRESIT.
Mergeti la Primaria teritoriala - poate o parte din documente exista acolo si/sau va recomanda ei o cale.
Cu stima,