Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pot pati daca am furat dintr un supermarket produse ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pot pati daca am furat dintr un supermarket produse in valoare de aproximativ 300 lei?

Buna seara!Adresez această întrebare și recunosc cu foarte mare rușine ceea ce am făcut.Ce demersuri sunt in cazul in care am furat dintr un supermarket produse in valoare de 300 lei,și mi s a făcut dosar penal?in urma sustragerii a câtorva obiecte,domnul respectiv de la paza,m a oprit,a găsit lucrurile asupra mea și a sunat poliția.Ajunsa acolo,mi s a luat o declarație,urmând să mă sune cei de la politie pentru a mai da o declarație,de data asta,scrisă.Nu știu exact ce se va întâmpla,pot face închisoare?ramane fapta la cazier?amenda la ce valoare se estimează?va implor sa mi răspundeți că sunt foarte speriata.Mentionez că aceasta este prima fapta de felul asta,nu mai am alte antecedente penale.
Incercati sa va impacati cu persoana vatamata.
Am incercat,dar au spus că nu mai ține de ei,se ocupă poliția de restul.Chiar nu mai știu ce să fac,sunt disperata,nu știu dacă am nevoie de un avocat sau cat de tare se poate înrăutăți situația,nu știu ce o sa pățesc..

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Incercati sa va impacati cu persoana vatamata.

Tine direct de ei daca se impaca sau nu.
Daca va permiteti puteti angaja un avocat care sa discute cu ei si sa va asiste/reprezinte in procesul penal.
Produsele le am returnat pe loc,și mi au zis că ei nu mai sunt parte civilă pentru că și au recuperat bunurile,și totul tine de poliție.Am semnat cel mai probabil un proces verbal,spunandu mi respectivul domn de la politie că urmează să fiu chemată pentru a da o declaratie scrisă.e posibil să fiu închisă?daca nu,amenda la cat s ar estima dat faptul că prejudiciul e totuși mare?va mulțumesc foarte mult de răspunsuri

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Tine direct de ei daca se impaca sau nu.
Daca va permiteti puteti angaja un avocat care sa discute cu ei si sa va asiste/reprezinte in procesul penal.

Nu conteaza ce va spun ei, eu va spun ca daca va impacati cu ei, se va dispune clasarea si scapati de probleme, intelegeti ce incerc sa va comunic ?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat