avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Am speta,

s-a infiintat o firma, SRL in 2018 si in Decembrie unul din asociati a adus in firma niste echipamente, acuma se doreste majorarea capitalului social de la 200 cat era la inceput la 65845 de lei ( 200 capitalul social si restul, 65645 echipamente).

Majorarea capitalului se face prin aport ( aport la capital), au fost aduse niste echipamente de valoarea indicata mai sus .

Se doreste majorarea capitalului social si am neovie de

1. Hot AGA de majorare capital
2. Raport de evaluare ANEVAR, EXPERTIZA CONTABILA,
3.Actele firmei

Intrebarea este urmatoarea, daca am avut 200 lei capital social, 20 parti sociale x 10 lei partea sociala si se majoreaza la 65845 lei. Cat o sa am dupa majorare , 10 lei partea sociala x 6584.5 parti sociale sau cum este corect ?

Din cate stiu eu, nu poate fi cu virgula - 4.5.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ajutor Firma , Consilier juridic 11:39, 30 Ianuarie 2019
Buna ziua,

Capitalul social va fi 200 lei (initial) + 65.645 (aport) = 65.845 lei total

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ces. si marire capital srl prin ap. in natura ionutanton777ro ionutanton777ro Un SRL format din 2 asociati doreste sa efectueze marirea capitalului social, cu ocazia atragerii unui nou asociat ce va efectua un aport in natura (un ... (vezi toată discuția)
Marire capital social adinaelena adinaelena Buna ziua Lucrez la o firma care are doi asociati ,procent 50%-50%.Se doreste marirea capitalului social ?Cum se poate face asta ?Dar daca se doreste ... (vezi toată discuția)
Capital social alina_26 alina_26 Buna ziua, Am o intrebare legata de capitalul social si anume: Au fost aduse ca aport la capitalul social doua apartamente care ulterior s-au vandut, iar ... (vezi toată discuția)