Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Am speta,

s-a infiintat o firma, SRL in 2018 si in Decembrie unul din asociati a adus in firma niste echipamente, acuma se doreste majorarea capitalului social de la 200 cat era la inceput la 65845 de lei ( 200 capitalul social si restul, 65645 echipamente).

Majorarea capitalului se face prin aport ( aport la capital), au fost aduse niste echipamente de valoarea indicata mai sus .

Se doreste majorarea capitalului social si am neovie de

1. Hot AGA de majorare capital
2. Raport de evaluare ANEVAR, EXPERTIZA CONTABILA,
3.Actele firmei

Intrebarea este urmatoarea, daca am avut 200 lei capital social, 20 parti sociale x 10 lei partea sociala si se majoreaza la 65845 lei. Cat o sa am dupa majorare , 10 lei partea sociala x 6584.5 parti sociale sau cum este corect ?

Din cate stiu eu, nu poate fi cu virgula - 4.5.

Multumesc
Buna ziua,

Capitalul social va fi 200 lei (initial) + 65.645 (aport) = 65.845 lei total