Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestare pv contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestare pv contraventie

buna ziua, pentru contestatrea unui proces verbal de contraventie, in ce HG sau act norativ gasesc articolul care spune ca pentru ca poza sa fie considerata proba in imagine trebuie sa fie clar identificat nr de inmatriculare al masinii?
Depinde ce doriti sa contestati.
De exempu, pentru un PV de contraventie legat de depasirea limitei de viiteza admisa, puteti invoca art. 3.5.1 din NML 021-05 :
3.5.1. Înregistrările efectuate trebuie să cuprindă cel puţin următoarele:
- data şi ora la care a fost efectuată măsurarea;
- valoarea vitezei măsurate;
- imaginea autovehiculului, din care să poată fi pus în evidenţă numărul de înmatriculare al acestuia.

[ link extern ]
multumesc, depasirea limitei de viteza vreau sa contest, iar din poza comunicata nu se vede nr masinii deloc. in poza nr 2 se vede dar cu alta viteza, mult mai mica.
Daca nu exista inregistrare video in care sa se vada continuitatea deplasarii acelui autoturism, care la un moment dat sa fie identificabil prin numar (chiar daca atunci cind apare numarul masinii este o viteza care nu coincide cu cea mentionata in PV) aveti sanse sa contestati. Daca insa se poate deduce clar pe inregistrarea video ca e una si aceeasi masina care apare in film, nu prea cred. Totusi, daca politia a depus la dosar, prin intimpinare,doar acele poze drept proba, aveti sanse de cistig. De obicei politia depune inregistrarea video a faptei, pe un CD, in dublu exemplar.
latka, moderator