Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie

As dori sa stiu daca in calculul indemnizație pentru creșterea copilului, cei 85% din ultimele 12 luni intra si diurnă externă. Mentionez ca eu lucrez ca sofer de camion pe comunitate si pe langa salariu primesc si diurnă in perioada de deplasare. Va multumesc
Numai in situaţia în care angajatorul are obligaţia de a reţine şi plăti impozit pe venit şi contribuţii sociale diurna va fi luată în calcul la stabilirea nivelului indemnizaţiei pentru creşterea copilului.

Altfel spus, numai diurna care depaseste limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice va intra in calculul indemnizatiei.