Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 16 ore plătite pentru controale medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

16 ore plătite pentru controale medicale

Din cele 16 ore plătite pentru controale medicale la femeile însărcinate, câte ore îți poți lua într-o zi? De exemplu eu mi-am luat 6 într-o zi pentru ca am avut internare de o zi.
OUG 96/2003
art.15
Angajatorii au obligaţia de a acorda salariatelor gravide dispensă pentru consultaţii prenatale în limita a maximum 16 ore pe lună, în condiţiile prevăzute la art. 2 lit. f), în cazul în care investigaţiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fără diminuarea drepturilor salariale.

Prin urmare, legiuitorul nu a stabilit decat durata maxima pentru consultatii prenatale .. intr-o zi,se pot lua maxim 8 ore ... asta este durata normala a timpului de munca .