Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizita minor

buna ziua as avea o intrebare,care este programul de vizita maxim de vizitare al minorului pe care il pot cere in instanta?in fiecare sfarsit de saptamana,in vacanta de vara,la Craciun,de Paste?
Buna ziua !
Nu exista un program maxim, in cadrul ocrotirii parintesti, deplina egalitate in drepturi a parintilor in ceea ce priveste exercitarea drepturilor si indatoririlor fata de copiii minori reprezinta unul dintre principiile de baza ale Codului familiei, prevazut in art.97 alin.1, iar ca o expresie a acestuia art.98 alin.1 C.fam. dispune ca ‚‚masurile privitoare la persoana copilului (….) se iau de catre parinti de comun acord”; nu trebuie, insa, pierdut din vedere aspectul ca exercitarea drepturilor parintesti sunt prevazute exclusiv in interesul copiilor minori.In ceea ce priveste dreptul parintelui de a avea legaturi personale cu minorul, art.43 alin.3 C.fam contine o dispozitie de principiu, potrivit careia parintele caruia nu i-a fost incredintat spre crestere si educare minorul, pastreaza dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, precum si de a veghea la cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lui profesionala.
In orice caz instanta decide si in masura in care nu aduce prejudicii interesului minorului si celeilalte parti.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Dvs. cereti efectiv cum doriti, dupa cum va veti organiza programul si vacantele personale.
De obicei se cere vizita in doua week-end-uri pe luna, o vacanta religioasa ( in anul in care mama il are de Paste tatal petrece Craciunul ) si jumatate din vacanta scolara de vara.
In plus puteti solicita si cateva ore in timpul saptamanii dupa programul scolar.
s-a raspuns, la sfarsit de saptamana de sarbatori si in vacanta de vara.