Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul tatalui

nu pot sa-mi vad copilu, mi se interzice, ce pot sa fac?
Buna diminata. Daca ne spuneti si detalii despre modul in care s-a ajuns la aceasta problema, poate va putem oferi si raspunsul dorit.
Trebuie ca , in baza unei hotarari judecatoresti, sa fie stabilit dreptul dvs. de a mentine legaturi personale cu copilul, de a-l vizita, de a veni el in vizita la dvs. , de a petrece o parte din vacante cu dvs. . etc.
Depinde de varsta copilului, insa, se poate stabili in mod concret cum va vedea tatal pe copil, pana ce acesta va deveni major.
sdianaviolina a scris:
Trebuie ca , in baza unei hotarari judecatoresti, sa fie stabilit dreptul dvs. de a mentine legaturi personale cu copilul, de a-l vizita, de a veni el in vizita la dvs. , de a petrece o parte din vacante cu dvs. . etc.

:O

Nu dreptul de vizita trebuie stabilit (este stabilit deja de lege) ci programul de vizita.
In practica judiciara se obisnuieste promovarea unei actiuni de catre parintele caruia nu i s-a incredintat minorul pentru stabilirea unui drept de vizita.
La fel ca multe alte practici incetatenite si aceasta practica este o chestiune de contagiune nu de rationament.
art. 43 alin. ultim Cod fam "Părintele divorţat, căruia nu i s-a încredinţat copilul, păstrează dreptul de a avea legături personale cu acesta, precum şi de a veghea la creşterea, educarea, învăţătura şi pregătirea lui profesională. "

Instanta nu are alta optiune decat sa constate ca dreptul parintelui exista si sa stabileasca un program de asa natura incat parintele sa-si poata exercita efectiv dreptul de a a veghea la creşterea, educarea, învăţătura şi pregătirea profesională a minorului.